Tadżykistan: Piąta kadencja Emomali Rahmona

Rządzący od 1992 roku centralno-azjatycką republiką Emomali Rahmon zapewnił sobie kolejną siedmioletnią kadencję. Według wstępnych wyników podanych przez Centralną Komisję ds. Wyborów i Referendów w Tadżykistanie głowa państwa zdobyła prawie 91 proc. głosów. Frekwencja wyniosła prawie 86 proc.

68-letni Rahmon jest obecnie najdłużej urzędującym prezydentem spośród byłych krajów Związku Radzieckiego. Prezydent Tadżykistanu rywalizował o kolejną reelekcję z czterema mało znanymi kandydatami, reprezentującymi głównie prorządowe partie w parlamencie.

Sukcesja odłożona w czasie

Kandydatura Rahmona ogłoszona pod koniec sierpnia zakończyła spekulacje, że może on ustąpić i pozwolić swojemu najstarszemu synowi, Rustamowi Emomali, ubiegać się o urząd prezydenta.

W kwietniu 32-letni Emomali został przewodniczącym izby wyższej parlamentu, co oznacza, że przejmie obowiązki ojca, jeśli nie będzie w stanie wypełniać swoich obowiązków. Emomali oprócz drugiej osoby państwie pełni również urząd burmistrza stołecznego Duszanbe.

Spekulacje na temat sukcesji Emomalego zaczęły się początkowo w 2016 r., kiedy w Tadżykistanie zmieniono konstytucję, aby obniżyć próg wiekowy dla kandydatów na prezydenta z 35 do 30 lat.

Posunięcie to miało na celu utorowanie drogi do kandydowania Emomali na prezydenta. Zmiany dały również Rahmonowi wyłączne prawo do ubiegania się o urząd nieograniczoną liczbę razy. Parlament w Duszanbe nadał Rahmonowi w grudniu 2015 r. Tytuł Lidera Narodu, który zapewnia mu dożywotni immunitet przed ściganiem.

Gratulacje ze świata

Jednym z pierwszych przywódców, który złożył gratulacje Rahmonowi był prezydent sąsiedniego Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew. Podczas rozmowy omówiono aktualne aspekty dalszego wzmacniania relacji Uzbekistan – Tadżykistan, dobrego sąsiedztwa i partnerstwa strategicznego.

Strony zwróciły uwagę na znaczenie realizacji porozumień osiągniętych przez obu przywódców, realizacji decyzji Komisji Międzyrządowej oraz opracowania nowej agendy na zbliżające się spotkania na wysokim szczeblu.

Gratulacje z okazji ponownego wyboru złożył także prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew. Przywódca Kazachstanu zwrócił uwagę na wkład prezydenta Tadżykistanu w rozwój stosunków, przyjaźni i strategicznego partnerstwa między narodami.

Tokajew wyraził przekonanie, że dzięki wspólnym wysiłkom wieloaspektowa współpraca kazachsko-tadżycka osiągnie nowy poziom w interesie obu narodów. Obaj Prezydenci potwierdzili gotowość do kontynuowania aktywnej wspólnej pracy we wszystkich obszarach dwustronnych agend.

W specjalnej depeszy gratulacyjnej Władimir Putin podkreślił, że wyniki głosowania w pełni potwierdziły autorytet polityczny Rahmona i krajowe poparcie dla jego polityki mającej na celu zapewnienie rozwoju społeczno-gospodarczego Tadżykistanu i wzmocnienie jego pozycji międzynarodowej.

Rosyjski prezydent podkreślił, że Moskwa ceni stosunki strategicznego partnerstwa i sojuszu z Tadżykistanem, potwierdzając zaangażowanie w rozwijanie dwustronnych więzi. „Chciałbym potwierdzić zobowiązanie do kontynuowania ścisłej wspólnej pracy nad rozszerzeniem całego kompleksu stosunków dwustronnych na rzecz naszych zaprzyjaźnionych narodów, w interesie zapewnienia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w Azji Środkowej” – napisał rosyjski przywódca w depeszy gratulacyjnej.