Kazachstan i Arabia Saudyjska zbudują farmę wiatrową w regionie Żetysu

Kazachskie Ministerstwo Energii i saudyjska firma ACWA Power podpisały umowę na budowę jedno-gigawatowej farmy wiatrowej w regionie Żetysu podczas podróży roboczej ministra energetyki Bolata Akchulakowa do Rijadu 1 marca. Budowa rozpocznie się w 2025 roku.

Realizacja projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii nastąpiła po porozumieniach o rozszerzeniu współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej osiągniętych podczas oficjalnej wizyty prezydenta Kassyma-Żomarta Tokajewa w Królestwie Arabii Saudyjskiej w 2022 roku.

Projekt ma na celu osiągnięcie celów zatwierdzonych przez koncepcję Kazachstanu w zakresie przejścia na zieloną gospodarkę, stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcie dodatkowych inwestycji i zwiększenie skali energii odnawialnej w kraju.

Podczas wizyty strony zajęły się również realizacją projektów naftowych i gazowych oraz petrochemicznych. Omawiano także potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozważając podpisanie porozumienia międzyresortowego w celu określenia obiecujących obszarów współpracy dwustronnej.

Jedna odpowiedź do “Kazachstan i Arabia Saudyjska zbudują farmę wiatrową w regionie Żetysu”

Możliwość komentowania została wyłączona.