Siły zbrojne Armenii i Indii planują pogłębienie współpracy

Najwyżsi generałowie Indii i Armenii rozmawiali o zacieśniających się więziach wojskowych między ich krajami podczas rozmów, które odbyły się ostatnio w New Delhi. Generał dywizji Eduard Asrian, szef sztabu generalnego armeńskiej armii, spotkał się z generałem Anilem Chauhanem, szefem indyjskiego sztabu, gdy wraz z innymi wyższymi urzędnikami ormiańskimi odwiedził Indie, aby wziąć udział w dorocznej konferencji poświęconej światowemu bezpieczeństwu.

W poście na Twitterze indyjska kwatera główna poinformowała, że Asrian i Chauhan rozmawiali o „identyfikowaniu obszarów, w których można zwiększyć współpracę w dziedzinie obronności, w tym możliwości wykorzystania rodzimego przemysłu obronnego”. Ministerstwo Obrony Armenii przekazało ze swojej strony, że przyglądają się „możliwościom rozszerzenia współpracy obronnej między Indiami a Armenią”.

Oba narody zintensyfikowały tę współpracę od wojny ormiańsko-azerbejdżańskiej w Górskim Karabachu w 2020 r., podczas której odwieczny wróg Indii, Pakistan, zdecydowanie wspierał Azerbejdżan. We wrześniu ubiegłego roku armeńskie wojsko podpisało kontrakty na zakup indyjskich systemów rakietowych wielokrotnego startu, rakiet przeciwpancernych i amunicji o wartości 245 mln USD.

Minister obrony Armenii Suren Papikian sfinalizował więcej takich umów podczas kolejnej wizyty w Indiach. Indyjskie media informowały podczas podróży Papikiana, że Erywań jest zainteresowany nabyciem produkowanych przez indyjskie firmy systemów obrony przeciwlotniczej i dronów bojowych. Armeński MON poinformował, że podczas dyskusji przy okrągłym stole na temat stosunków indyjsko-armeńskich, zorganizowanej przez indyjską Radę Bezpieczeństwa Narodowego, Asrian przedstawił „wyzwania dla bezpieczeństwa”, przed którymi stoi Armenia. New Delhi skutecznie stanęło po stronie Armenii w toczących się sporach granicznych z Azerbejdżanem. Wyraziła też poważne zaniepokojenie azerbejdżańską blokadą korytarza laczyńskiego.

Minister spraw zagranicznych Armenii Ararat Mirzojan i jego indyjski odpowiednik Subrahmanyam Jaishankar spotkali się w niedawno na marginesie konferencji Raisina Dialogue. Mirzojan poinformował Jaishankara o kryzysie humanitarnym w Karabachu spowodowanym blokadą, a także o niedawnych rozmowach pokojowych między Armenią a Azerbejdżanem. Według Erywania obaj ministrowie dokonali również przeglądu rozwijającego się handlu indyjsko-ormiańskiego oraz współpracy dwustronnej w zakresie edukacji, kultury i turystyki.

Jedna odpowiedź do “Siły zbrojne Armenii i Indii planują pogłębienie współpracy”

Możliwość komentowania została wyłączona.