Rośnie liczba Tadżyków ubiegających się o rosyjski paszport

Pomimo trudności gospodarczych, jakie przeżywa Rosja w wyniku inwazji na Ukrainę, coraz więcej Tadżyków stara się o otrzymanie rosyjskiego obywatelstwa. 174 000 Tadżyków zostało obywatelami Rosji w 2022 roku, w porównaniu ze 104 000 rok wcześniej.

Według nowych  danych  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w 2022 roku obywatelstwo rosyjskie otrzymało około 174 000 osób pochodzących z Tadżykistanu. To wzrost z prawie 104 000 w 2021 roku. Rok wcześniej około 63 400 Tadżyków zdecydowało się zostać obywatelami Rosji. Rosja jest historycznie celem dla osób chcących opuścić Tadżykistan, gdzie dobrze płatna praca nie zawsze jest powszechnie dostępna.

Chociaż tadżyccy emigranci mają niewielką swobodę przemieszczania się i przywileje pobytowe w Rosji w porównaniu z rówieśnikami z większości krajów spoza byłego Związku Radzieckiego, mają ograniczony dostęp do zakwaterowania i kredytu, co sprawia, że ​​osiedlenie się na dłuższą metę jest skomplikowaną opcją. Pracownicy migrujący ponoszą również powtarzające się koszty, takie jak opłaty za pozwolenia na pracę.

Posiadanie rosyjskiego obywatelstwa sprawia, że ​​wiele problemów znika. Rosyjskie emerytury to kolejny remis. Minimalna miesięczna emerytura w Tadżykistanie wynosi zaledwie 14 dolarów. W Rosji jest to około 170 USD, w zależności od kursu. Impuls do ubiegania się o obywatelstwo prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących latach, pomimo pogłębiającej się międzynarodowej izolacji Moskwy, ponieważ Rosja dąży do majstrowania przy przepisach migracyjnych w taki sposób, aby faworyzować wysoko wykwalifikowanych specjalistów zamiast nisko wykwalifikowanych robotników fizycznych. 

Rosyjskie obywatelstwo również niesie ze sobą poważne ryzyko. Niepotwierdzone dowody sugerują, że niedawni beneficjenci tego statusu byli traktowani priorytetowo w przypadku mobilizacji wojskowej, gdy Kreml planuje kolejne działania ofensywne przeciwko Ukrainie.  Konstytucja zezwala Tadżykom na posiadanie podwójnego obywatelstwa rosyjsko-tadżyckiego, chociaż istnieją pewne niepisane ograniczenia. Osoby z rosyjskimi paszportami teoretycznie nie mogą zajmować stanowisk rządowych w Tadżykistanie. 

Status Tadżyków z rosyjskimi paszportami podstępnie wciągniętymi w walki na Ukrainie obarczony jest również komplikacjami prawnymi. Tadżyckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało własnych obywateli do powstrzymania się od zaciągania się do sił rosyjskich, a prorządowi deputowani ostrzegają, że służba jako najemnik jest przestępstwem, za które grozi kara do 25 lat więzienia.

Jedna odpowiedź do “Rośnie liczba Tadżyków ubiegających się o rosyjski paszport”

Możliwość komentowania została wyłączona.