Były rosyjski biznesmen odchodzi z administracji Karabachu

Miliarder Ruben Vardanian, były obywatel Rosji ormiańskiego pochodzenia, został usunięty ze stanowiska premiera rządu nieuznawanej republiki Górskiego Karabachu niecałe cztery miesiące po nominacji.

Przywódca Ormian w Górskim Karabachu, Arajik Harutiunian, ogłosił 23 lutego dekret o zwolnieniu Vardaniana z jego obowiązków. Następnie Harutiunian zaproponował stanowisko premiera prokuratorowi generalnemu Gurgenowi Nersisianowi.

Doniesienia medialne wskazywały, że Azerbejdżan uczynił odejście miliardera jednym z warunków osiągnięcia porozumienia pokojowego podczas toczących się rozmów między Baku a Erywaniem. Publicznie spierał się z premierem Armenii Nikolem Paszynianem o rolę rosyjskich sił pokojowych w regionie, a także sprawowanie urzędu podczas trwającej już trzeci miesiąc blokady Górskiego Karabachu przez Azerbejdżan.

Vardanian we wrześniu 2022 roku podjął decyzję o przeprowadzce do Górskiego Karabachu. Powiedział wówczas, że po wojnie ormiańsko-azerbejdżańskiej w 2020 r., w wyniku której Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad większością regionu i siedmioma sąsiednimi okręgami, „Ormianie na całym świecie” muszą być razem. Wojna w 2020 roku zakończyła się wynegocjowanym przez Rosję zawieszeniem broni, na mocy którego Moskwa wysłała do regionu około 2000 żołnierzy, którzy mieli służyć jako siły pokojowe.

Vardanian urodził się w Erywaniu, w 1968 roku. Jest byłym dyrektorem generalnym rosyjskiego banku inwestycyjnego Troika Dialog, który został kupiony przez Sberbank w 2011 roku. W 2021 roku Forbes oszacował aktywa Vardaniana na miliard dolarów i nazwał Vardaniana jednym z „ojców założycieli” rosyjskiej giełdy.