Michel rozmawia z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu

Podczas spotkania 2 czerwca z pełniącym obowiązki premiera Armenii Nikolem Paszyniana oraz rozmowy telefonicznej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił znaczenie dla UE stabilności i dobrobytu Kaukazu Południowego oraz pogłębienia stosunków z państwami – poinformowała Rada Europejska w komunikacie prasowym.

Przypomniał, że pełne wdrożenie deklaracji zawieszenia broni z 9 listopada 2020 r. przez Azerbejdżan i Armenię ma kluczowe znaczenie dla regionalnego bezpieczeństwa i stabilności.

„UE jest gotowa służyć wiedzą fachową w zakresie wyznaczania granic oraz wspierać budowanie zaufania.” – czytamy w oświadczeniu szefa Rady UE.

Unia Europejska zachęca również obie strony do pilnej współpracy w sprawie powrotu zatrzymanych i pełnej przejrzystości w odniesieniu do pól minowych i innych ważnych kwestii humanitarnych. UE przekazuje prawie 20 mln EUR na pomoc humanitarną i będzie nadal się angażować w poprawę sytuacji.

Sprostanie tym bezpośrednim wyzwaniom jest jednak tylko pierwszym krokiem w kierunku trwałego pokojowego rozwiązania. Michel wezwał obie strony do podjęcia wznowionych negocjacji w konstruktywnym duchu. ,,Unia Europejska jest głęboko zainteresowana bezpieczeństwem, stabilnością i dobrobytem regionu Kaukazu Południowego jako integralnej części Partnerstwa Wschodniego UE.” – czytamy w oświadczeniu.