Były prezydent Kirgistanu udaje się do Hiszpanii na leczenie po zwolnieniu z więzienia

Były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew wyjechał z Biszkeku do Hiszpanii dzień po tym, jak został zwolniony z więzienia, aby poddać się leczeniu za granicą. Atambajew odsiadywał wyrok 11 lat więzienia za udział w nielegalnym uwolnieniu znanego bossa przestępczego Aziza Batukajewa w 2013 roku.

Rzeczniczka Partii Socjaldemokratycznej, z której wywodzi się Atamabejw, powiedziała, że przejdzie leczenie w Hiszpanii z powodu przepukliny dysku i niektórych nieokreślonych problemów z sercem.


Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wszystkie decyzje związane z Atambajewem zostały podjęte zgodnie z prawem i wezwał społeczeństwo do poszanowania orzeczeń sądowych dotyczących byłego prezydenta. Po wyjściu z więzienia 14 lutego Atambajew powiedział, że wróci do Kirgistanu, gdy tylko zakończy leczenie za granicą.

Decyzja z 14 lutego o uwolnieniu Atambajewa przez sąd rejonowy w Biszkeku w Birinchi Mai zapadła dzień po tym, jak Sąd Najwyższy zdecydował o skierowaniu sprawy Atambajewa do ponownego rozpatrzenia z powodu „nowych okoliczności ujawnionych w tej sprawie”. Batukajew, który został skazany za kilka głośnych przestępstw, w tym morderstwo kirgiskiego prawodawcy i urzędnika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, otrzymał przedterminowe zwolnienie po zdiagnozowaniu białaczki w 2013 roku.

Jego diagnoza została później sfałszowana, a po uwolnieniu natychmiast opuścił Kirgistan i udał się do rodzinnej Czeczenii. W 2020 roku Atambajew został uznany za winnego udziału w nielegalnym uwolnieniu Batukajewa i skazany na 11 lat więzienia. Były prezydent utrzymywał, że jest niewinny, twierdząc, że sprawa była motywowana politycznie.

66-letni Atambajew jest obecnie sądzony w innej sprawie związanej ze starciami między jego zwolennikami, a siłami bezpieczeństwa w sierpniu 2019 r. w jego rezydencji w pobliżu Biszkeku. Dwudniowy impas między siłami bezpieczeństwa a zwolennikami Atambajewa doprowadził do śmierci wysokiego rangą oficera bezpieczeństwa i ponad 170 rannych. Były prezydent i 13 innych osób jest oskarżonych o morderstwo, usiłowanie zabójstwa, grożenie lub napaść na oficjalnych przedstawicieli, branie zakładników i siłowe przejęcie władzy w tej sprawie.