Tadżykistan zwiększył eksport energii elektrycznej

Tadżykistan wyeksportował w sierpniu tego roku energię elektryczną za ponad 22,2 mln dolarów – podaje krajowa agencja statystyczna. To o 3,2 mln dolarów i 5,5 mln dolarów więcej niż odpowiednio w lipcu i czerwcu tego roku.

Ogółem w ciągu ośmiu miesięcy tego roku Tadżykistan otrzymał z eksportu energii elektrycznej ponad 85,1 mln dolarów, czyli o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 roku. Umowy na dostawy tadżyckiego prądu na początku tego roku zostały zawarte z przedsiębiorstwami energetycznymi w dwóch krajach – Afganistanie i Uzbekistanie.

 Kraje te otrzymują energię elektryczną w uzgodnionych ilościach w okresie letnim.Wzrost eksportu tadżyckiej energii elektrycznej wynika najprawdopodobniej z nieplanowanych wcześniej dostaw do Kazachstanu. 25 sierpnia br. prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew podczas wizyty prezydenta Tadżykistanu Emomali Rahmona w Astanie podziękował przywódcy tadżyckiej głowie państwa za dostawę wody i prądu.

Przypomnijmy, że kraje Azji Środkowej zeszłego lata stanęły w obliczu niedoborów energii elektrycznej z powodu nadmiernych upałów. Mieszkańcy regionu Sogd w Tadżykistanie narzekali m.in. na brak prądu. Władze lokalne i przedstawiciele przedsiębiorstw elektroenergetycznych kategorycznie zaprzeczyli wprowadzeniu limitu, tłumacząc przerwy standardowym sformułowaniem – prace konserwacyjne. Pod koniec lipca kierownictwo Ministerstwa Energii Tadżykistanu poinformowało, że problem wynika z faktu, że w związku z wyjątkowo upalną pogodą przepompownie na potrzeby wody do nawadniania w Sogd zaczęły intensywniej pracować.

Sytuacja energetyczna w regionie została rozwiązana dopiero na początku sierpnia dzięki dostawom z Uzbekistanu. Jak poinformowało Ministerstwo Energii, od 1 sierpnia nowa linia elektroenergetyczna połączyła sieci energetyczne Tadżykistanu i Uzbekistanu w kierunku południowo-zachodnim. Wraz z uruchomieniem tej linii, zgodnie ze wstępnymi ustaleniami obu krajów, równolegle rozpoczęły się dostawy energii elektrycznej z Uzbekistanu do Sogd, co zapewniło pełne zaopatrzenie w energię północnego regionu. Na terenie Sogd nie ma wystarczających mocy, aby zaopatrzyć region w energię.