O czym rozmawiali Rahmon i Putin w Duszanbe?

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin odbyli w ostatnich dniach rozmowy w Duszanbe. Przed rozmowami prezydenci zaznaczyli, że planują rozważyć obecną agendę tadżycko-rosyjskich stosunków strategicznego partnerstwa i sojuszu oraz ich dalszy rozwój w różnych obszarach. Wymienili się również poglądami na tematy regionalne, w tym sytuację w Afganistanie.

Według oficjalnej strony internetowej prezydenta Tadżykistanu Emomali Rahmona, w szczególności, zauważył, że Rosja pozostaje głównym partnerem handlowym i gospodarczym Tadżykistanu. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku dwustronna wymiana handlowa między Tadżykistanem a Rosją wzrosła o 50 procent, a ponad 80 regionów Federacji Rosyjskiej ma powiązania gospodarcze z Tadżykistanem.

Rahmon szczególnie zwrócił uwagę na ścisłą współpracę między dwoma krajami w dziedzinie bezpieczeństwa oraz współpracę wojskową między nimi. Władimir Putin ze swojej strony zauważył, że między krajami panują dobre relacje. Jeśli chodzi o tadżyckich migrantów zarobkowych pracujących w Rosji, Putin zauważył, że teraz jest jasne, że ,,ci ludzie wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki i są ludzkim mostem, mostem przyjaźni między Rosją a Tadżykistanem”.

W porządku obrad spotkania znalazły się kwestie związane z bezpieczeństwem, współpracą w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) oraz kwestie regionalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym sytuacja w Afganistanie. Podczas wizyty Putina nie zostaną podpisane żadne dokumenty. Putin po wizycie w Duszanbe udał się do stolicy Turkmenistanu, Aszchabadu, gdzie wziął udział w szczycie państw graniczących z Morzem Kaspijskim, do których należą także Azerbejdżan, Iran i Kazachstan.

Należy zauważyć, że wizyta Putina w Duszanbe jest jego pierwszą podróżą zagraniczną od czasu ponownej agresji Rosji na Ukrainie 24 lutego.