Uzbekistan zamierza zwiększyć aktywność w irańskich portach

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew spotkał się z irańskim ministrem spraw zagranicznych Husseinem Amirem Abdollahianem. Strony omawiały głównie kwestie gospodarcze.

Uzbekistan zamierza zwiększyć efektywność wykorzystania irańskich portów. Porty Chabahar i Bandar Abbas, znajdujące się w Iranie, oferują Uzbekistanowi strategiczne korzyści, ponieważ zapewniają dostęp do Oceanu Indyjskiego, który może być wykorzystywany do handlu z innymi krajami w regionie, takimi jak Indie i Pakistan.

Szczególnie port Chabahar ma ogromne znaczenie, ponieważ rozwija się jako ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Znajduje się w irańskiej prowincji Sistan-Beludżystan i ma strategiczną lokalizację, ponieważ znajduje się mniej niż 100 km od pakistańskiego portu Gwadar i jest łatwo dostępny z Zatoki Perskiej. Oznacza to, że Uzbekistan może korzystać z portu, aby uzyskać dostęp do Morza Arabskiego, które jest ważnym szlakiem handlowym.

Z drugiej strony port Bandar Abbas jest największym portem w Iranie i znajduje się w cieśninie Ormuz. Służy jako główny węzeł dla kontenerowców i statków drobnicowych i jest ważną bramą do Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Port oferuje również szeroki zakres usług, takich jak magazynowanie i przeładunek towarów, co może być korzystne dla Uzbekistanu.

Tym samym, rozszerzając współpracę z Iranem w sektorze transportu, w szczególności w zakresie wykorzystania portów Chabahar i Bandar Abbas, Uzbekistan dąży do rozbudowy sektora transportowo-logistycznego oraz uzyskania dostępu do nowych szlaków handlowych w regionie.