Silne mrozy generują awaryjne przerwy w dostawach prądu w Kirgistanie

Awaryjne przerwy w dostawie prądu w Kirgistanie są spowodowane nadejściem chłodów – powiedział w zeszłym tygodniu minister energetyki Republiki Taalaibek Ibrajew na posiedzeniu parlamentu Kirgistanu. Ministerstwo Energetyki przyznało, że nie wzięło pod uwagę takich anomalii pogodowych.

„Zużycie energii elektrycznej znacznie wzrosło, teraz dzienne zużycie jest większe o 20,5 miliona kilowatogodzin. Byliśmy gotowi na wszystko, z wyjątkiem awaryjnych wyłączeń, nie braliśmy pod uwagę takich nienormalnych mrozów.” – powiedział Ibrajew.

W czwartek firmy zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej w Kirgistanie opublikowały harmonogram, zgodnie z którym konsumenci są pozbawieni prądu na dwie do trzech godzin. 17 stycznia wicepremier Kirgistanu Bakut Torobajew powiedział, że niedobór energii elektrycznej w kraju z powodu nadejścia chłodów może osiągnąć 1,9 mld kWh, w związku z czym zawarto umowy z Kazachstanem i Turkmenistanem na import 2 mld kWh.

Według niego, w ostatnich dniach, w związku ze spadkiem temperatury w republice, odnotowano rekordowe zużycie energii elektrycznej, które wyniosło 76 mln kWh. Z tego powodu odnotowuje się najwyższy wskaźnik zużycia wody ze zbiornika Toktogul (Toktogul HPP).

Od kilku dni mieszkańcy Kirgistanu narzekają na okresowe przerwy w dostawie prądu. Kirgiscy energetycy zaprzeczają, mówiąc, że przestoje są planowane i mają na celu zapobieganie poważnym awariom.

Silne mrozy w Kirgistanie rozpoczęły się 10 stycznia, w pustynnych regionach kraju odnotowano spadek temperatury do -24 stopni, w niektórych obszarach górskich temperatura osiągnęła -42 stopnie. Według kirgiskich synoptyków mrozy potrwają do końca miesiąca.