Kazachstan z zielonym światłem na dostawy ropy do Niemiec

Narodowy operator głównego ropociągu Kazachstanu ogłosił, że w pierwszym kwartale 2023 roku dostarczy do Niemiec 300 tys. ton kazachskiej ropy za pośrednictwem systemów rurociągów naftowych rosyjskiej spółki Transnieft.

Odpowiednie zezwolenie zostało wydane przez Ministerstwo Energetyki Rosji. „KazTransOil otrzymał potwierdzenie z Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej na transport w pierwszym kwartale 2023 roku 300 tys. ton kazachskiej ropy przez system głównych ropociągów Transnieftu PJSC w kierunku punktu dostawy ropy w celu dalszej dostawy do Niemiec” – podała służba prasowa spółki w oświadczeniu.

Według KazTransOil dostawa 300 tysięcy ton ropy jest wskazana w harmonogramie tranzytu ropy naftowej państw członkowskich WNP przez terytorium Rosji przez system rurociągów naftowych.

Spółka naftowo-gazowa KazMunayGas poinformowała, że Kazachstan planuje wysłać pierwszą partię ropy do Niemiec w styczniu 2023 roku ropociągiem Atyrau–Samara, a następnie ropociągiem Przyjaźń. Kazachstan planuje eksportować 1,5 miliona ton ropy do Niemiec w 2023 roku i może zwiększyć wolumen do sześciu milionów ton. Według rosyjskiej gazety Kommiersant dostawy rosyjskiej ropy do Niemiec wynosiły około 19-20 milionów ton rocznie, według niektórych innych szacunków liczba ta wynosiła około 25 milionów ton rocznie.

Kazachstan w 2023 roku planuje wyprodukować 90,5 mln ton ropy, z czego 71 mln ton ma być eksportowane. Władze Kazachstanu w lipcu ogłosiły zadanie dywersyfikacji szlaków dostaw kazachskiej ropy po tym, jak rosyjski sąd zawiesił na 30 dni pracę terminalu morskiego KPCh w Noworosyjsku, przez który znaczna część ropy jest eksportowana z Kazachstanu.

Na początku listopada informowano, że od 1 stycznia 2023 roku Kazachstan planuje eksport 1,5 mln ton ropy ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan, prowadzącym z Morza Kaspijskiego do tureckiego portu na wybrzeżu Morza Śródziemnego.