Turkmenistan: Przekazał władzę synowi, ale pozostaje aktywny w polityce

Gurbanguły Berdymuhamedow, który rządził Turkmenistanem przez prawie 16 lat, wiosną tego roku złożył rezygnację z urzędu prezydenta. Ale wpływ byłego prezydenta, na bieżącą politykę wewnętrzną i zagraniczną wciąż jest bardzo widoczny.

Gurbanguły Berdymuhamedow, który w marcu ustąpił ze stanowiska prezydenta, w przekazał władzę synowi Serdarowi. Choć były prezydent, który rządził krajem od 2006 roku, podał się do dymisji, jego wpływ na aparat administracji państwowej trwa.

Choć Berdymuhamedow nie jest prezydentem, przyjmuje głowy państw, uczestniczy w posiedzeniach rządu i podróżuje po regionach. 65-letni Gurbanguły został przewodniczącym izby wyższej parlamentu. Były prezydent ma również status „Arkadag” („obrońca”). Poza byłym prezydentem żadna inna osoba w Turkmenistanie nie miała takiego wpływu.

Niedawno Berdymuhamedow przyjął prezydentów Azerbejdżanu i Turcji w kurorcie Avaza na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w przeddzień trójstronnego szczytu. 14 grudnia państwowe media podały, że prezydent Serdar Berdymuhamedow odbył osobne spotkanie z kolegami z Azerbejdżanu i Turcji.

Były prezydent nie pojawił się na szczycie. Ale żona Berdymuhamedowa, Ogulgerek, zaskoczyła wielu, przyjmując pierwsze damy Azerbejdżanu i Turcji. Była pierwsza dama Turkmenistanu rzadko pojawiała się publicznie, gdy jej mąż był u władzy.

Oficjalne zdjęcia pokazują Berdymuhamedową odwiedzającą wystawę sztuki z Mehriban Alijewą i Eminą Erdogan. Obecnej pierwszej damy Turkmenistanu, nie było widać podczas szczytu. 3 listopada Gurbanguły Berdymuhamedow udał się do Moskwy na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Serdar Berdymuhamedow odwiedził Kreml w czerwcu.

11 listopada b. prezydent udał się do Uzbekistanu, gdzie wraz z prezydentami Kazachstanu, Kirgistanu i Turcji uczestniczył w szczycie Organizacji Państw Tureckich. Turkmenistan ma status obserwatora w tej organizacji. Starszy Berdymuhamedow odwiedził wszystkie pięć regionów Turkmenistanu.  W kraju regionalni przywódcy ciężko przygotowują się na przybycie wysokich rangą urzędników i starają się, aby miasto wyglądało na zadbane i bogate.