Według Banku Światowego, aby przetrwać globalne wstrząsy, Uzbekistan musi kontynuować reformy i budować inkluzywną gospodarkę rynkową. Obecnie w kraju przeprowadzane są reformy gospodarcze i społeczne na dużą skalę.
Konieczne jest dalsze wzmocnienie strategicznej współpracy między krajem a Bankiem Światowym w nadchodzących latach, ponieważ Uzbekistan podejmuje dodatkowe środki w celu wyeliminowania ubóstwa i poprawy ogólnego dobrobytu obywateli.
W ciągu ostatnich pięciu lat Uzbekistan osiągnął wielki sukces dzięki reformom mającym na celu gospodarkę rynkową. Aby osiągnąć cel, jakim jest stanie się krajem o wysokim dochodzie do 2030 r., Uzbekistan musi utrzymać wysokie stopy wzrostu. Niestety, wojna na Ukrainie utrudniła osiągnięcie tego celu, podobnie jak Europa i region Azji Centralnej dopiero zaczynają wychodzić z trudności gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.
Trudne wyzwania i szanse na wzrost
Ponieważ rosnące ceny surowców zaostrzają presję inflacyjną, Bank Światowy prognozuje obecnie, że produkt krajowy brutto krajów rozwijających się w Europie i Azji Środkowej spadnie o 0,2 procent w 2022 r. W przyszłym roku spodziewany jest dodatni wzrost w regionie, ale tylko 0,3 procent. Ponadto w najbliższej przyszłości pojawi się kilka wyzwań, takich jak wyższe ceny surowców, możliwość wolniejszego wzrostu gospodarczego w Chinach i Unii Europejskiej, wyższe stopy procentowe i zaostrzenie warunków finansowania na całym świecie. Istnieje wiele niepewności co do przyszłych wydarzeń, co utrudnia przewidywanie.
Optymizmem napawa fakt, że gospodarki Azji Środkowej radzą sobie lepiej niż Bank Światowy przewidywał na wiosnę 2022 r. Bank prognozuje obecnie średnią stopę wzrostu w krajach Azji Środkowej na poziomie 3,7 proc. w 2022 r. i 3,9 proc. w 2023 r. Dzięki ciągłym wysiłkom na rzecz reform rynkowych Uzbekistan od 2017 roku stał się bardziej odporny na wpływy zewnętrzne. Oczekuje się, że w 2022 r. produkt krajowy brutto kraju wzrośnie o 5,3 proc. Oznacza to, że Uzbekistan będzie jednym z najszybciej rozwijających się krajów wśród 23 krajów Europy i Azji Środkowej. W przyszłym roku oczekuje się, że wzrost wyniesie 4,9 procent. W tej chwili jest to najwyższa prognoza wzrostu w regionie.
W ciągu ostatnich pięciu lat kraj złagodził ograniczenia walutowe i handlowe, zliberalizował ceny i poprawił otoczenie biznesowe. Kodeks podatkowy został radykalnie zmieniony, został skierowany na potrzeby ludności potrzebującej ochrony socjalnej, a budżet stał się bardziej przejrzysty. Przyspieszono również prace nad wzmocnieniem systemu ochrony socjalnej. Od stycznia 2020 r. rząd podwoił liczbę rodzin o niskich dochodach otrzymujących pomoc społeczną (liczba rodzin otrzymujących pomoc w 2019 r. wyniosła 0,6 mln, w 2021 r. – 1,2 mln i 1,8 mln w kwietniu 2022 r.).
Potrzebne jest skoordynowane i trwałe tempo reform, aby osiągnąć ambitne cele rządu, jakim jest zmniejszenie ubóstwa o połowę do 2026 r. i przekształcenie kraju w kraj o wyższym średnim dochodzie do 2030 r. Wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w celu poprawy środowiska dla sektora prywatnego. W celu poprawy konkurencyjności międzynarodowej Uzbekistan powinien dalej liberalizować rynki czynników produkcji (takich jak ziemia, kapitał, energia i surowce, praca).