W Soczi Armenia i Azerbejdżan zgadzają się nie używać siły i trzymać się umów pokojowych

Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu uzgodnili w poniedziałek (31 października), że nie będą używać siły i trzymać się wcześniejszych porozumień, które miały na celu zakończenie walk między dwoma państwami Kaukazu Południowego.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w spotkaniu prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa z premierem Armenii Nikolem Paszynianem, które odbyło się w czarnomorskim kurorcie Soczi. Najcięższe walki między tymi dwoma krajami od czasu wojny w 2020 roku wybuchły w zeszłym miesiącu, zabijając ponad 200 osób. Starcia miały miejsce pomimo porozumień w 2020 i 2021 r. mających na celu znalezienie pokojowego rozwiązania.

„Zgodziliśmy się powstrzymać od użycia siły lub groźby użycia siły, aby dyskutować i rozwiązywać wszystkie problematyczne kwestie wyłącznie na podstawie wzajemnego uznania suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic” – cytuje oświadczenie po spotkaniu agencja RIA.

Na początku tego miesiąca obie strony uzgodniły, że cywilna misja Unii Europejskiej powinna udać się do granicy, aby ocenić sytuację. Moskwa, która ma pakt obronny z Armenią i tamtejszą bazę wojskową, po zawieszeniu broni w 2020 roku wysłała do regionu tysiące żołnierzy sił pokojowych.

Jedna odpowiedź do “W Soczi Armenia i Azerbejdżan zgadzają się nie używać siły i trzymać się umów pokojowych”

Możliwość komentowania została wyłączona.