Przywódcy Turcji i Armenii spotykają się w Pradze

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i premier Armenii Nikol Paszynian omówili perspektywy normalizacji stosunków turecko-ormiańskich i bezpieczeństwa regionalnego podczas ich pierwszego w historii spotkania, które odbyło się w czwartek w Pradze.

Spotkanie odbyło się na marginesie zainicjowanego przez Francję szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Biuro prasowe rządu Armenii poinformowało, że Paszynian omówił z Erdoganem „możliwe dalsze kroki” w kierunku nawiązania stosunków dyplomatycznych między ich narodami i otwarcia granicy turecko-armeńskiej.

Paszynian wezwał do szybkiego wdrożenia ostatnich porozumień w celu otwarcia granic dla obywateli państw trzecich i umożliwienia wzajemnego transportu ładunków drogą powietrzną. Wysłannicy Turcji i Armenii osiągnęli te przejściowe porozumienia podczas czterech rund negocjacji, które odbyły się w pierwszej połowie bieżącego roku.

Administracja turecka nie podała szczegółów rozmów. Ograniczyła się jedynie do spotkania przywódców Armenii i Turcji. Erdogan i inni tureccy przywódcy wielokrotnie wskazywali, że normalizacja stosunków turecko-ormiańskich jest uzależniona od zaakceptowania przez Armenię kluczowych żądań Azerbejdżanu. Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Erywań musi szczególnie uznać suwerenność Azerbejdżanu nad Górskim Karabachem i otworzyć korytarz lądowy do azerbejdżańskiej eksklawy Nachiczewan.