Turkmenistan przygotowuje się do członkostwa w Organizacji Państw Tureckich?

Po tym, jak Turcja zniosła ruch bezwizowy dla obywateli Turkmenistanu na wniosek Aszchabadu w zeszłym miesiącu, tureccy urzędnicy ogłosili oczekiwane pełne członkostwo Turkmenistanu w Organizacji Państw Tureckich.

Turkmenistan stanie się członkiem Organizacji Państw Tureckich, powiedział 29 września turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Poinformowano, że pełne członkostwo Turkmenistanu zostanie potwierdzone na szczycie organizacji w Samarkandzie 11 listopada. Poinformowały o tym turkmeńskie media w odniesieniu do tureckiej agencji informacyjnej Anadolu.

W listopadzie 2021 roku Turkmenistan został przyjęty do tej organizacji jako obserwator. Doniesienia o spodziewanym członkostwie Turkmenistanu w Organizacji Państw Tureckich pojawiły się po tym, jak Turcja zniosła ruch bezwizowy dla obywateli Turkmenistanu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turkmenistanu 3 września wydało oświadczenie dla mediów, w którym zawiadamiało, że zwróciło się do strony tureckiej z prośbą o wprowadzenie reżimu wizowego dla obywateli Turkmenistanu.

13 września prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał obowiązujący od ponad 15 lat dekret znoszący ruch bezwizowy dla obywateli Turkmenistanu. Wcześniej obywatele Turkmenistanu mogli wjechać do Turcji bez wizy i pozostać w kraju do 30 dni. W październiku 2021 r. media informowały, że Aszchabad zażądał stłumienia turkmeńskiego ruchu protestacyjnego w Turcji w zamian za członkostwo Turkmenistanu w Organizacji Państw Tureckich.

W ciągu ostatnich kilku lat wśród setek tysięcy turkmeńskich migrantów, którzy przybyli do Turcji z powodu trudności ekonomicznych i wysokiego bezrobocia w swojej ojczyźnie, pojawił się ruch protestacyjny. Powodem niezadowolenia wobec rządu Turkmenistanu były problemy turkmeńskich migrantów, w tym niemożność odnowienia wygasłych paszportów, pogorszenie ich sytuacji w związku z pandemią koronawirusa.

Turkmenistan do tej pory unikał perspektywy pełnego członkostwa w organizacji, powołując się na swój neutralny status. Ale sytuacje, które pojawiły się w polityce światowej, zwłaszcza nowe realia w regionie, najwyraźniej popychają Turkmenistan do przyłączenia się do nowych sojuszy. Turcja, która dąży do ścisłej współpracy z krajami tureckojęzycznymi, od wielu lat aktywnie zaprasza Turkmenistan do przystąpienia do unii.

Prezydent Erdogan w grudniu 2020 r. w przesłaniu wideo z okazji Dnia Neutralności Turkmenistanu wezwał Aszchabad do członkostwa w organizacji. Erdogan powtórzył swój apel 31 marca 2021 r. na szczycie organizacji, który odbył się z powodu pandemii koronawirusa w formacie online. Na szczycie organizacji w Stambule 12 listopada 2021 r. Turkmenistan dołączył do Organizacji Państw Tureckich jako obserwator.

Obecnie Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Turcja i Uzbekistan są pełnoprawnymi członkami Organizacji Państw Tureckich. Węgry i Turkmenistan uczestniczą w tej organizacji w charakterze obserwatorów. Początkowo, w 2009 roku, organizacja powstała jako Rada Współpracy Państw Tureckojęzycznych. 3 października organizacja będzie obchodzić swoje 13-lecie.