Sbierbank sprzedał bank zależny w Kazachstanie narodowemu holdingowi Baiterek

Sbierbank i kazachski narodowy holding Baiterek podpisały umowę sprzedaży kazachskiej filii rosyjskiego banku.

„Sbierbank podjął decyzję o wycofaniu się z rynku kazachskiego, kierując się obecną sytuacją geopolityczną i działając w interesie klientów banku zależnego.” – czytamy w komunikacie. Zwraca się uwagę, że bank będzie nadal wypełniał swoje zobowiązania wobec klientów.

Jedynym udziałowcem holdingu Baiterek jest rząd Kazachstanu. Obejmuje siedem spółek zależnych ze 100 proc. udziałem holdingu, w tym Bank Rozwoju Kazachstanu, Bank Oszczędności Budownictwa Mieszkaniowego Otbasy Bank i Kazachstan Housing Company.

Sbierbank i inne duże rosyjskie banki zostały objęte zachodnimi sankcjami z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Madina Abulkassymowa, prezes kazachskiej Agencji Regulacji i Rozwoju Rynku Finansowego, mówiła wcześniej, że z powodu sankcji Sbierbank Kazachstan nie może prowadzić operacji w walutach obcych, rachunki korespondencyjne zostały zamknięte, a możliwość pozyskania nowego finansowania ograniczona. Według niej na depozytach w tym banku przechowywanych jest 350 miliardów tenge (ponad 733,8 mln USD) osób fizycznych i prawnych. W kwietniu władze Kazachstanu podjęły decyzję o rezygnacji z platformy cyfrowej Sbierbanku ze względu na „sytuację geopolityczną” i przyciągnięcie kazachskich firm IT.