Szef Administracji Prezydenta Uzbekistanu traci stanowisko po protestach w Karakałpakstanie

Szef Administracji Prezydenta Uzbekistanu, Zajnilobiddin Nizomiddinow, stał się pierwszym wysokim rangą urzędnikiem, który został zwolniony po wydarzeniach w Karakałpakstanie, które doprowadziły do śmierci co najmniej 18 osób.

Według oficjalnego raportu, Zajnilobiddin Nizomiddinow został zwolniony ze stanowiska szefa Administracji Prezydenta Uzbekistanu ,,w związku z przejściem do innej pracy ze względów zdrowotnych”. Nieco później okazało się, że Nizomiddinow został pierwszym zastępcą szefa Federacji Związków Zawodowych.

Jednak oficjalny raport nie mówi nic o tym, kto zostanie mianowany szefem Administracji Prezydenta. Nie wiadomo, czy uwolnienie Nizomiddinowa jest oficjalnie związane z wydarzeniami w Karakałpakstanie. To Zainilobiddin Nizomiddinov kierował procesem zmiany konstytucji Uzbekistanu.

Szara eminencja uzbeckiej polityki

Podczas swojego przemówienia 2 lipca w Nukus prezydent Mirzijojew obwinił lokalnych prawodawców za wydarzenia, które miały miejsce w Karakałpakstanie. 49-letni Zainilobiddin Nizomiddinow został pierwszym wysokim rangą urzędnikiem, który opuścił administrację Szawkat Mirzijojew.

Nizomiddinow przeniósł się do biura głowy państwa w tym samym czasie co Mirzijojew, kiedy został tymczasowym prezydentem we wrześniu 2016 roku i początkowo został mianowany szefem sztabu Mirzijojewa. Wcześniej Nizomiddinow był asystentem Szawkata Mirzijojewa, gdy pełnił funkcję premiera kraju. Pracował jako szef sekretariatu premiera Uzbekistanu.

Zainilobiddin Nizomiddinow, który jest absolwentem Instytutu Gospodarki Narodowej w Taszkiencie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), jest bardzo bliską osobą prezydenta Szawkata Mirzijojewa. W Uzbekistanie Administracja Prezydenta nie jest oficjalnie odrębnym ogniwem władzy państwowej, ale odgrywa decydującą rolę w hierarchii władzy i w rzeczywistości stoi ponad Gabinetem Ministrów i parlamentem.

Na podstawie swoich uprawnień Nizomiddinow był uważany za drugą osobę w państwie po prezydencie. Wraz z innymi uprawnieniami Nizomiddinow był odpowiedzialny za wykonywanie konstytucyjnych uprawnień prezydenta Uzbekistanu. 26 sierpnia 2018 roku Szawkat Mirzijojew podpisał specjalny dekret, zgodnie z którym urząd głowy państwa został przekształcony w administrację prezydencką. Zainilobiddin Nizomiddinow został mianowany szefem administracji.

Dokument ten znacznie rozszerzył uprawnienia szefa administracji i uczynił z niego szarą eminencją uzbeckiej polityki. Od tamtej pory do Internetu wyciekły różne informacje o interesach biznesowych Zainilobiddina Nizomiddinowa, o jego powiązaniach z niektórymi grupami przemysłowymi i finansowymi w kraju, a także o interesach jego krewnych w regionie Surkhandarya, gdzie się urodził i wychował.

Należy wykluczyć możliwość szybkiego zniknięcia Nizomiddinowa ze sceny politycznej, biorąc pod uwagę jego bliskie relacje z prezydentem Mirzijojewem i jego rolę w kształtowaniu obecnego pionu władzy. Został usunięty ze stanowiska za pociągnięcie do odpowiedzialności przed opinią publiczną za wydarzenia w Karakałpakstanie. Stał się łatwym celem, który można było poświęcić.