Turkmenistan i Talibowie popierają projekt gazociągu TAPI

Turkmenistan mówi, że rząd kierowany przez talibów w sąsiednim Afganistanie obiecał zapewnić ukończenie i bezpieczeństwo projektu rurociągu, który ma dostarczyć turkmeński gaz ziemny do Pakistanu i Indii przez terytorium afgańskie.

Przewiduje się, że 1800-kilometrowy rurociąg Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI) będzie biegł od pola gazowego Galkynysh w Turkmenistanie do indyjskiego miasta Fazilka, przechodząc przez Herat i Kandahar w Afganistanie oraz Quetta i Multan w Pakistanie. Turkmenistan zbudował już swój odcinek gazociągu, ale ze względu na brak inwestorów, funduszy i niepewny klimat w Afganistanie nie wiadomo, kiedy powstanie pozostała długość gazociągu.

Delegacja rządu turkmeńskiego pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Raszida Meredowa odwiedziła w weekend Kabul, aby omówić „ścisłą współpracę i konstruktywny dialog z nowymi strukturami państwowymi Afganistanu.” – poinformowało 1 listopada turkmeńskie ministerstwo spraw zagranicznych .

„W związku z tym strony wyraziły gotowość obu krajów do dalszej współpracy w zakresie promowania budowy projektów transnarodowego gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI), wysokiego napięcia linii przesyłowych Turkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) i linii kolejowych z Turkmenistanu do niektórych prowincji Afganistanu.” – poinformowało ministerstwo.

W oświadczeniu cytowano dwóch czołowych talibów, ministra obrony Mullaha Mohammada Yaqooba i wicepremiera Abdula Salama Hanafiego, którzy powiedzieli, że nowy rząd jest zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa i uruchomienie wspólnych projektów. Chociaż żaden kraj nie uznał rządu utworzonego przez talibów po przejęciu w sierpniu Afganu przez twardą grupę, wysocy urzędnicy z wielu krajów spotkali się z przywódcami ruchu zarówno w Kabulu, jak i za granicą.