Armenia: opozycja dąży do obalenia Paszyniana, inicjując impeachment

Opozycja w Armenii będzie dążyć do impeachmentu premiera Nikola Paszyniana w związku z postępowaniem jego rządu w sporze o Górski Karabach z Azerbejdżanem. Wiceprzewodniczący parlamentu Ishkhan Saghatelian powiedział, że on i inni politycy opozycji muszą budować publiczny popyt na ten proces, a także poparcie w legislaturze, gdzie podpisy co najmniej jednej trzeciej prawodawców są potrzebne do zainicjowania procesu.

,,Rozpoczniemy proces impeachmentu tylko wtedy, gdy uzyskamy odpowiednie warunki do zapewnienia sukcesu.” – powiedział Saghatelian, dodając, że chociaż wiece uliczne, które zostały zatrzymane 14 czerwca, nie przyniosły wielu rezultatów, jeden z ich celów został osiągnięty i jest to ,,zakłócenie harmonogramu Paszyniana na nowe koncesje” dla Azerbejdżanu.

Partie opozycyjne reprezentowane w parlamencie początkowo rozpoczęły kampanię protestów ulicznych przeciwko Paszynianowi 1 maja, dwa tygodnie po tym, jak zasygnalizował gotowość uznania integralności terytorialnej Azerbejdżanu i ,,obniżenia poprzeczki” w sprawie statusu Górskiego Karabachu akceptowalnego dla strony ormiańskiej.

Oskarżenia i demonstracje

Oskarżyli oni Paszyniana o wspieranie Baku w odzyskaniu pełnej kontroli nad Górskim Karabachem po tym, jak Armenia straciła kontrolę nad częściami regionu i siedmioma sąsiednimi dystryktami w wojnie w 2020 r., która zakończyła się wynegocjowanym przez Moskwę zawieszeniem broni monitorowanym przez wojska rosyjskie.

Od tego czasu zwolennicy opozycji regularnie maszerowali przez centrum Erywania, paraliżując ruch drogowy, blokując wejścia do budynków rządowych i wielokrotnie ścierając się z policją. W najpoważniejszym z tych starć, które wybuchło 3 czerwca, dziesiątki protestujących i policjantów zostało poważnie rannych.

Paszynian i jego polityczni sojusznicy odrzucili żądania opozycji dotyczące jego rezygnacji, mówiąc, że opozycja nie zdołała przyciągnąć powszechnego poparcia dla zmiany reżimu. Górski Karabach, który był pod kontrolą Ormian przez prawie trzy dekady, jest uznawany na arenie międzynarodowej za część Azerbejdżanu.

Paszynian, który powiedział, że zgodził się na zawieszenie broni w 2020 r., aby uniknąć dalszych strat, powiedział, że nie podpisze żadnego porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem bez konsultacji z Ormianami w Górskim Karabachu.

Tymczasem członkowie parlamentu z partii rządzącej powiedzieli, że rozważają pozbawienie posłów opozycji mandatów, ponieważ opuścili wiele sesji, ponieważ bojkotowali od początku protestów. Posłowie opozycji, którzy opuścili sesje parlamentu od połowy kwietnia, zakończą bojkot, powiedział Saghatelyan. ,,Wrócimy do parlamentu tylko z naszym porządkiem obrad.”

Liczenie głosów

Opozycja ma obecnie 35 ze 107 miejsc w parlamencie, co pozostawia ją o 25 głosów mniej niż potrzeba, aby wszcząć procedurę przeciwko szefowi rządu. Ale opozycjoniści uważają, że istnieje grupa prawodawców z rządzącej partii Umowy Cywilnej, którzy mogliby głosować za impeachmentem. Perspektywy na to wydają się jednak niewielkie, biorąc pod uwagę wysoki stopień lojalności w szeregach partii rządzącej.

Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że opozycja i protestujący nie zaoferowali innej wizji kraju, nawet jeśli powszechne niezadowolenie z Paszyniana jest głębokie. Oczekiwanie, że przynajmniej coś zmieni się na lepsze po odejściu tych ludzi, jest niezrozumiałe.

Deputowani partii rządzącej rozważają możliwość pozbawienia mandatów 14 opozycyjnych parlamentarzystów, ponieważ opuścili kilka sesji parlamentu. Pozbawienie posłów mandatów z powodu braku uczestnictwa w pracach Zgromadzenia Narodowego byłoby bezprecedensowym krokiem w Armenii i musiałoby zostać zatwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny.