Uzbekistan będzie importować energię z tadżyckiej hydroelektrowni Roghun

Uzbekistan wstępnie zobowiązał się do zakupu energii elektrycznej produkowanej w elektrowni wodnej w sąsiednim Tadżykistanie.  Umowa sprzedaży powinna zostać sporządzona i podpisana do końca roku.

Zgodnie z warunkami protokołu ustaleń, który został podpisany 2 czerwca, w pierwszym dniu wizyty prezydenta Tadżykistanu Emomali Rahmona w Uzbekistanie, energia elektryczna będzie dostarczana z elektrowni Roghun w miesiącach letnich, kiedy elektrownia wodna osiągnie szczyt wydajności.

Szczegóły dotyczące ilości energii elektrycznej i cen mają zostać uwzględnione w odrębnej umowie sprzedaży, która ma zostać podpisana przed końcem roku. Urzędnicy powiedzieli, że przewiduje się 10-letni kontrakt.

Uzbekistan kupuje już energię elektryczną od Tadżykistanu, który w 2021 roku wyeksportował łącznie 2,5 miliarda kilowatogodzin energii. Z tego eksportu Afganistan kupił około 1,3 miliarda kilowatogodzin i zapłacił 55 mln USD. Uzbekistan otrzymał bardziej preferencyjne stawki, płacąc Tadżykistanowi 23 mln USD za 1,1 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej.

Pod rządami zmarłego w 2016 roku prezydenta Islama Karimowa Uzbekistan stanowczo sprzeciwiał się budowie zapory wodnej Roghun. Taszkent sprzeciwił się, że zapora zagrozi przepływom wód irygacyjnych i może stanowić zagrożenie egzystencjalne w przypadku trzęsienia ziemi. Tadżycy upierali się, że zapora została zaprojektowana tak, aby była odporna na aktywność sejsmiczną.

Opublikowane przez Bank Światowy w 2014 roku studium bezpieczeństwa projektowanej 335-metrowej tamy wydawało się stawać po stronie Tadżykistanu, stwierdzając, że budowa nie będzie stanowić zagrożenia dla porządku wskazanego przez Uzbekistan.

Ten sam trend, który wymusił ponowne przemyślenie zapotrzebowania na energię elektryczną, które również gwałtownie rośnie. Jeśli Roghun zostanie kiedykolwiek ukończony zgodnie z przeznaczeniem, będzie produkował do 3,6 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. To wystarczyłoby, aby zaspokoić własne potrzeby Tadżykistanu i pozostawić ogromne ilości na eksport. 

W sprawozdaniu poruszono jednak również potrzebę złagodzenia skutków zmniejszenia letnich przepływów rzecznych do Uzbekistanu i Turkmenistanu. Szybko zmieniająca się demografia Uzbekistanu sprawiła, że potrzeba zajęcia się kwestią bezpieczeństwa żywnościowego i zdolności do niezawodnego uprawiania odpowiednich ilości plonów stała się jeszcze bardziej paląca. Populacja kraju wynosiła około 27 milionów w 2007 roku, kiedy Tadżykistan na poważnie ożywił opracowany przez Sowietów projekt Roghun, ale od tego czasu liczba mieszkańców wzrosła do około 35 milionów.

Budowa elektrowni wodnej rozpoczęła się w październiku 2016 r., a co najmniej dwa z sześciu przewidywanych bloków wytwórczych są już gotowe do pracy. Wydaje się jednak, że postępy w realizacji projektu uległy spowolnieniu w związku z ograniczonymi przepływami pieniężnymi. Rząd tadżycki, który jest w pełni właścicielem zakładu nie informuje, jak duży postęp robi w budownictwie.

Podczas dwudniowej wizyty Rahmona podpisano 11 umów dwustronnych. W przeddzień spotkania prezydentów podpisano kontrakty o łącznej wartości 1 mld USD między firmami z obu krajów.