Rahmon na spotkaniu z Putinem poruszył kwestie modernizacji tadżyckiej armii

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poruszył kwestie modernizacji sił zbrojnych Tadżykistanu i sytuacji na granicy tadżycko-afgańskiej.

,,Bardzo się cieszę, że Rosja nadal jest głównym partnerem handlowym i gospodarczym Tadżykistanu. Wolumen obrotu w ubiegłym roku wzrósł bardzo poważnie – o prawie 45 proc. A w tym roku, w ciągu pierwszych trzech miesięcy, wzrósł oponad 70 proc.” – powiedział Putin na spotkaniu z Rahmonem i podkreślił, że ,,są to dobre trendy, które należy zachować”.

Emomali Rahmon z kolei powiedział, że chciałby omówić realizację programu modernizacji sił zbrojnych Tadżykistanu i sytuację na granicy tadżycko-afgańskiej. Spotkanie na Kremlu odbyło się kilka dni po tym, jak kilka pocisków zostało wystrzelonych na terytorium Tadżykistanu z terytorium Afganistanu. Po incydencie jednostki Wojsk Granicznych Tadżykistanu zostały postawione w stan pełnej gotowości.

Rozmowy Putina z Rahmonem odbyły się przed rozpoczęciem jubileuszowego szczytu OUBZ. W szczycie wzięli udział przywódcy wszystkich sześciu państw członkowskich OUBZ. W kuluarach szczytu omówiono kwestii pogłębienia współpracy wojskowej i skutecznego przeciwdziałania wachlarzowi tradycyjnych i nowych wyzwań oraz zagrożeń. Szczególna uwaga została zwrócona na kwestie bezpieczeństwa biologicznego.