Armenia zwiększy import gazu z Iranu

Armenia planuje znacznie zwiększyć import gazu ziemnego z sąsiedniego Iranu. Hakob Vartanian, wiceminister administracji terytorialnej i infrastruktury, przekazał krajowym mediom, że rządy obu państw sfinalizują odpowiednie porozumienie podczas wizyty ministra administracji terytorialnej Gnela Sanosiana w Teheranie.

Armenia importowała rocznie około 350 mln m3 irańskiego gazu w ramach umowy uzgodnionej ponad dekadę temu. Za paliwo zapłaciła energią elektryczną wytwarzaną przez ormiańskie elektrownie cieplne i eksportowaną do Republiki Islamskiej.

Umowa obowiązuje do 2026 roku. Vartanian zapowiedział, że zostanie przedłużona o cztery lata. „Obecnie zawarto porozumienie o zwiększeniu tego wolumenu do 600 mln m3 rocznie.”

Armenia będzie mogła importować do 1,8 mld m3 irańskiego gazu po zakończeniu przedłużającej się budowy trzeciej linii przesyłowej energii łączącej ją z Iranem. Prace na 276-kilometrowym ormiańskim odcinku linii wysokiego napięcia rozpoczęły się w 2006 roku i wielokrotnie były opóźnione. Obecnie ma zostać ukończony do końca 2023 roku.

Rosja prawdopodobnie pozostanie głównym dostawcą gazu do armeńskich gospodarstw domowych i odbiorców korporacyjnych nawet po jego wybudowaniu.