Uzbekistan: USA pomogą w poszukiwaniach gazu łupkowego

Taszkent postrzega gaz z łupków jako rozwiązanie realizacji swojej ambitnej wizji przemysłu gazowego. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych połączą siły z ekspertami z Uzbekistanu, aby poszukiwać złóż ropy łupkowej i gazu, gdyż Taszkent zamierza zwiększyć produkcję, aby rozwiązać problem niedoborów energii i zapewnić surowiec dla przemysłu przetwórstwa gazu.

Eksperci z United States Geological Survey, rządowej agencji naukowej, dołączą do naukowców z  Państwowego Komitetu Geologicznego Uzbekistanu, aby w maju polować na złoża łupków, poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych Uzbekistanu.

Misja poszukiwawcza, realizowana w ramach istniejącej  umowy o współpracy o wartości 2,3 miliona dolarów , będzie poszukiwać rezerw w trzech regionach: Samarkanda, Jizzakh w środkowym Uzbekistanie i Surkhandarya na południu. Inny zespół będzie poszukiwał surowców mineralnych w złożach zidentyfikowanych już na obszarze Amantazau–Kuljuktau na pustyni Kyzylkum w środkowym Uzbekistanie.

Wielkość udokumentowanych rezerw gazu Uzbekistanu jest przedmiotem debaty. Rząd twierdzi, że  może pochwalić się 1,8 biliona metrów sześciennych, podczas gdy BP Statistical Review of World Energy, autorytet branży w takich sprawach, ocenia je  na 800 miliardów metrów sześciennych.

Rząd ma nadzieję, że misje uzbecko-amerykańskie będą realizowały cel zwiększenia rezerw perspektywicznych (które nie są udowodnione, ale mają duże szanse na komercyjne wydobycie) o 35 miliardów metrów sześciennych gazu i 1 milion ton ciekłych węglowodorów w tym roku, poprzez poszukiwania i eksplorację na 20 nowych polach.

Wydobywanie ropy i gazu z wnętrza skały łupkowej jest kontrowersyjne  ze względu na  możliwość  skażenia zasobów wodnych i powietrza oraz możliwość wywołania wstrząsów ziemi. Zużywa też duże ilości wody, której brakuje w Uzbekistanie. Rząd postrzega jednak to jako jedno z rozwiązań realizacji swojej ambitnej wizji dla przemysłu gazowego. Jego celem  jest 20-procentowy wzrost wydobycia gazu, który od dekady utrzymuje się  w stagnacji poniżej 60 miliardów metrów sześciennych rocznie, do 2030 roku.

Według oficjalnych danych Uzbekistan  wyprodukował  w ubiegłym roku 53,8 mld metrów sześciennych gazu. To więcej niż 47,1 miliarda metrów sześciennych  wyprodukowanych w 2020 roku, kiedy pandemia stłumiła popyt, a rząd ograniczył produkcję, ale nadal mniej od 57,4 miliarda metrów sześciennych wydobytych w 2019 roku.

Aby osiągnąć ten skok w produkcji do końca dekady, Taszkent musi pilnie znaleźć nowe rezerwy. W styczniu Taszkent  zawiesił  eksport, z którego prawie cały trafia do Chin, aby przekierować gaz do produkcji energii, i poradzić sobie z niedoborami energii, które dotykają Uzbekistan każdej zimy. 

Władze wykorzystają dodatkowy gaz z wstrzymania eksportu i zwiększenia produkcji dla energetyki i przemysłu petrochemicznego. Rząd twierdzi, że może generować znacznie większe dochody z przetwarzania gazu na paliwo i produkty, takie jak tworzywa sztuczne, niż eksportowanie go w stanie surowym.

W grudniu Uzbekistan otworzył jeden ze swoich flagowych projektów dla tego sektora: wart 3,6 miliarda dolarów zakład przetwarzania gazu na olej napędowy, gaz płynny i paliwo do silników odrzutowych. Jego roczna produkcja w wysokości 1,5 miliona ton pozwoli Uzbekistanowi zaoszczędzić 1 miliard dolarów rocznie na imporcie paliwa.