Wojna rosyjsko-ukraińska obciąży Kirgistan

 Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w celu zapobieżenia inwazji na sąsiednią Ukrainę będą miały wpływ na wiele mniejszych krajów, które mają bliskie powiązania gospodarcze z Moskwą. Jednym z tych krajów jest Kirgistan.

Stany Zjednoczone, państwa Unii Europejskiej i wiele innych krajów zachodnich nałożyły sankcje przeciwko Rosji za uznanie separatystycznych podmiotów na Ukrainie i militarną agresję.

Jeszcze przed ogłoszeniem uznania przez Kreml, międzynarodowa finansowa agencja ratingowa Moody’s umieściła Kirgistan – wraz z Białorusią, Tadżykistanem i Armenią – na liście krajów najbardziej narażonych na efekty uboczne sankcji nałożonych na Rosję.

„Jeśli zostaną nałożone sankcje, wpłyną one na te kraje, które mają bliskie powiązania gospodarcze, finansowe i energetyczne z Rosją różnymi kanałami. Będzie to również miało negatywny wpływ na ich pozycję zewnętrzną” – stwierdził Moody’s w swojej analizie. Jeśli rosyjski rubel znacznie się zdewaluuje, „waluty w tych krajach również ulegną deprecjacji”.

Jednym z pierwszych środków ekonomicznych w Kirgistanie, które zostałyby dotknięte sankcjami wobec Moskwy, są wielomilionowe przekazy pieniężne od około miliona kirgiskich pracowników migrujących w Rosji. Według Narodowego Banku Kirgistanu w 2021 r. migranci przelali do kraju z zagranicy ponad 2,77 mld USD.

Poza sankcjami istnieje obawa, że ​​zmasowany atak militarny rosyjskich sił zgromadzonych na Ukrainie i w jej pobliżu również bezpośrednio zaszkodziłby gospodarce Kirgistanu. Konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą może mieć poważne konsekwencje gospodarcze dla Kirgistanu, który jest członkiem kierowanej przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Przede wszystkim wzrosną ceny ropy i gazu. Rosja jest bardzo ważna na tym rynku. Rosja jest również jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie – w tym do Kirgistanu. Ponieważ międzynarodowe instytucje finansowe prawdopodobnie zerwą lub ograniczą swoje interesy z Rosją, sytuacja gospodarcza i finansowa kraju prawdopodobnie się pogorszy. Nieuchronnie wpłynie to na życie migrantów i spowoduje mniej miejsc pracy, a tym samym mniej przekazów pieniężnych.

Kirgistan otrzymuje praktycznie całe swoje paliwo i gaz z Rosji, importując ponad 1 mln ton rosyjskiego paliwa rocznie, a rosyjski gigant gazowy Gazprom zaopatruje kraj w gaz ziemny. Destrukcyjny konflikt militarny między Rosją a Ukrainą może również wpłynąć na powiązania gospodarcze Kirgistanu z Ukrainą, której roczne obroty handlowe z Kirgistanem wynoszą około 100 milionów dolarów.

Kirgistan kupuje od Ukrainy wiele leków, mąki, mięsa i wyrobów cukierniczych, których dostawy mogą zostać wstrzymane w wyniku konfliktu zbrojnego. Kilka ukraińskich firm nawiązało w ostatnich latach kontakty z kirgiskimi firmami.

Szkody w tej współpracy widać było w 2014 r., kiedy konflikt w Donbasie nabrał nasilił się. Obrót handlowy między dwoma krajami wyniósł około 100 milionów dolarów i spadł od tego czasu do 30 milionów dolarów. Taka sytuacja może się powtórzyć. Podczas gdy Rosja jest uwikłana w sytuację na Ukrainie i boryka się z wynikającymi z niej sankcjami, kraje Azji Centralnej mogą zbliżyć się do Chin.