Partia rządząca Kazachstanu zmienia nazwę w dalszym dystansowaniu się od Nazarbajewa

Rządząca partia Kazachstanu zmieniła nazwę, w ramach dalszego dystansowania się przez prezydenta Kassyma-Jomarta Tokajewa od dziedzictwa swojego poprzednika.

Partia ogłosiła 1 marca podczas dorocznego kongresu, że będzie teraz nazywać się Amanat, (Dziedzictwo Przodków). Wcześniejsza nazwa to Nur Otan (Światło Ojczyzny) powstałej w 1998 roku.

„Nowa nazwa przedstawia niegasnące ideały niepodległości, wartości silnej państwowości, jedności narodowej, ogromne przestrzenie naszej ojczyzny, które przekazali nam nasi przodkowie.” – powiedział Tokajew na kongresie.

Obecny prezydent próbuje zdystansować się od swojego poprzednika Nursułtana Nazarbajewa od czasu styczniowych protestów w Kazachstanie. Co najmniej 227 osób zginęło w wyniku przemocy wywołanej po części gniewem z powodu korupcji i nepotyzmu, które wynikały z rządów Nazarbajewa, nawet po tym, jak ustąpił w 2019 roku.

Rządząc przez prawie trzy dekady, Nazarbajew umieścił krewnych na kluczowych stanowiskach, wzbogacając ich kosztem zwykłych Kazachów, którzy nie mieli udziału w ogromnych bogactwach naftowych kraju.

Wielu krewnych i bliskich współpracowników Nazarbajewa straciło stanowiska w rządzie, służbach bezpieczeństwa i dochodowych firmach energetycznych od czasu zamieszek.