Uzbekistan zajmuje zrównoważone, neutralne stanowisko – rzecznik prasowy prezydenta

Sekretarz prasowy prezydenta Uzbekistanu Sherzod Asadov, komentując wyniki rozmowy telefonicznej prezydentów Uzbekistanu i Rosji, powiedział , że „Uzbekistan zajmuje zrównoważone, neutralne stanowisko” w sprawie operacji wojskowych prowadzonych przez Rosję na Ukrainie.

Przypomnijmy, że wcześniej służba prasowa prezydenta Rosji informowała, że ​​25 lutego podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem przywódca Uzbekistanu wyraził zrozumienie dla działań strony rosyjskiej.

Sherzod Asadov podkreślił, że „oprócz aktualnych kwestii bogatej agendy bilateralnej przywódcy Uzbekistanu i Rosji wymienili także poglądy na temat obecnej sytuacji wokół Ukrainy”.

„Prezydent Rosji poinformował głowę naszego państwa o przyczynach i okolicznościach decyzji o operacji specjalnej. Z kolei przywódca Uzbekistanu wyraził nadzieję, że strony wkrótce znajdą wzajemnie akceptowalne sposoby rozwiązania sytuacji i zapobieżenia dalszej eskalacji” – powiedział Asadov.

„Nasz kraj tradycyjnie utrzymuje bliskie, przyjazne stosunki zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Jesteśmy zainteresowani zapewnieniem pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju w naszym rozległym regionie. Wszelkie powstałe spory i nieporozumienia powinny być rozwiązywane wyłącznie na podstawie prawa międzynarodowego” – stwierdził rzecznik prezydenta Mirzijojewa.