Armenia: Partia rządząca potwierdza kandydata na prezydenta

Premier Nikol Paszynian i jego zespół polityczny potwierdzili swoją decyzję o ustanowieniu ministra przemysłu i zaawansowanych technologii Vahagna Khaczatriana kandydatem na urząd prezydenta Armenii.

Partia Paszyniana – Umowa Cywilna ogłosiła decyzję tuz po tym, jak przewodniczący parlamentu Alen Simonian formalnie przyjął rezygnację prezydenta Armena Sarkissiana i przejął jego obowiązki jako p.o. prezydenta.

Simonian będzie pełnił w dużej mierze ceremonialne obowiązki prezydenta Armenii, dopóki Zgromadzenie Narodowe kontrolowane przez formację Paszyniana nie wybierze nowej głowy państwa. Głosowanie ma nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca.

Sarkissian ogłosił swoją nieoczekiwaną rezygnację 23 stycznia, powołując się na brak konstytucyjnych uprawnień prezydenta. Chaczatrian skutecznie potwierdził poniedziałkowe doniesienia, że ​​zaproponowano mu objęcie stanowiska. 

62-letni Chaczatrian jest ekonomistą, który był burmistrzem Erywania w latach 1992-1996. Był zagorzałym sojusznikiem politycznym byłego prezydenta Armenii Lewona Ter-Petrosiana. Partia Paszyniana ma 71 mandatów w 107-osobowym parlamencie, mogąc w drugiej turze głosowania zainstalować Chaczatriana bez konieczności poparcia opozycji.

Konstytucja wymaga, aby prezydent republiki był obywatelem Armenii i zamieszkiwał w kraju przez co najmniej sześć lat poprzedzających jego wybór. Krajowy portal śledczy Hetq.am stwierdził 24 stycznia, że ​​Sarkissian naruszył ten wymóg. Portal napisał, że były prezydent posiadał podwójny paszport i był obywatelem karaibskiego kraju wyspiarskiego Saint Kitts i Nevis „niedługo przed wyborem na prezydenta w marcu 2018 roku”.

Sarkissian opuścił Armenię na kilka dni przed ustąpieniem. W oświadczeniu z 25 stycznia prezydenckie biuro prasowe potwierdziło podany powód jego rezygnacji i oskarżyło niezależną publikację o próbę „odwrócenia uwagi opinii publicznej fałszywą publikacją”.