Wznowienie lotów między Turcją i Armenią

Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Turcji ogłosiło, że loty do i z Armenii zostaną wznowione w przyszłym miesiącu. Oba państwa dyskutują o normalizacji stosunków dwustronnych po latach wrogości.

Ministerstwo poinformowało 19 stycznia, że turecki przewoźnik budżetowy Pegasus Airlines będzie obsługiwał trzy loty tygodniowo między Stambułem a Erywaniem, a Fly One Armenia zaplanuje trzy loty między Erywaniem a Stambułem.

„Zgodnie z osiągniętą umową pierwsze loty rozpoczną się wzajemnie 2 lutego.” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Informacja pojawia się po pierwszej rundzie rozmów w Moskwie w zeszłym tygodniu w sprawie odnowienia relacji. Planowane są dalsze dyskusje, obie strony poinformowały po pierwszym spotkaniu.

Wojna między ormiańskimi separatystami a Azerbejdżanem o sporny region Górskiego Karabachu podczas rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 r. podkopała wszelki potencjał normalnych stosunków między Ankarą a Erywaniem.

Zwycięstwo Armenii skłoniło Turcję do uszczelnienia granicy w 1993 roku w celu wsparcia tureckich sojuszników w Baku. Dynamika regionalna zmieniła się, gdy Armenia i Azerbejdżan toczyły w 2020 roku sześciotygodniową wojnę o Górski Karabach, który był pod kontrolą Ormian przez prawie trzy dekady.

Turcja, będąca członkiem NATO, poparła Azerbejdżan w wojnie, która zakończyła się wynegocjowanym przez Rosję zawieszeniem broni w listopadzie 2020 r., co pozwoliło jej tureckiemu sojusznikowi odzyskać kontrolę nad częściami Górskiego Karabachu i otaczającym go terytorium.