UE i Gruzja wzajemnie uznają certyfikaty COVID

Komisja Europejska uznała równoważność gruzińskich przepustek COVID-19 – świadectw szczepień, testów – z unijnym certyfikatem Digital Covid. Decyzja  weszła w życie  16 listopada i ułatwi podróżowanie oraz pozwoli  obywatelom Gruzji z certyfikatem COVID pozostać zwolnionym z testów związanych z podróżą lub kwarantanną. Tbilisi ze swojej strony zgodziło się na akceptację unijnego certyfikatu COVID na podróż z UE do Gruzji.

Osoby w pełni zaszczepione posiadające przepustkę są zwolnione z badań lub kwarantanny 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki. Tymczasem osoby, które wyzdrowiały, są zwolnione w ciągu pierwszych 180 dni po pozytywnym teście PCR, a osoby z certyfikatem testu są zwolnione w ciągu 72 godzin od testu PCR i 48 godzin w przypadku szybkich testów antygenowych.

W celu zniesienia ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się państwa członkowskie UE są zobowiązane do przyjęcia szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA) – szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen (Johnson and Johnson). Niektóre państwa członkowskie zdecydowały się również zaakceptować szczepionki z listy kryzysowej WHO, w tym szczepionki Sinopharm i Sinovac, które podaje Gruzja – czytamy w decyzji Komisji Europejskiej.

Wraz z Gruzją, tą samą decyzją Brukseli zostały objęte Mołdawia, Serbia i Nową Zelandia.

„Tak jak staliśmy po stronie naszych partnerów w walce z pandemią, nadal pracujemy razem, aby bezpiecznie się otworzyć.” – powiedział  komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, Olivér Várhelyi. Gruzja wprowadziła szczepienia w połowie marca 2021 r. Obecnie kraj ten podaje szczepionki Pfizer, Sinopharm i Sinovac. Na 15 listopada 976 000 osób zostało w pełni zaszczepionych.