Republika Górskiego Karabachu obchodzi Dzień Niepodległości bez Paszyniana

Prawie rok po drugiej wojnie w Górskim Karabachu w Stepanakercie obchodzony jest Dzień Niepodległości. Na uroczystości obecni byli urzędnicy z Republiki Armenii, ale zabrakło najważniejszego, czyli premiera Armenii Nikola Paszyniana.

„Prawo do decydowaniu o sobie mieszkańców Górskiego Karabachu jest święte. Nie można go powstrzymać siłą” – czytamy w oświadczeniu premiera Armenii Nikola Paszyniana z okazji 30. rocznicy Deklaracji Niepodległości Górskiego Karabachu.

Po raz pierwszy w historii niepodległej Armenii władze wykonawcze tego kraju nie odwiedziły Stepanakertu w Dzień Niepodległości obchodzony co roku 2 września.

Osamotniony Stepanakert

W oświadczeniu Paszynian podkreślał, że „konflikt w Górskim Karabachu nie został rozwiązany” i przytaczał oświadczenia współprzewodniczących OBWE Mińskiej Grupy we Francji, Rosji i Stanach Zjednoczonych. „Konflikt czeka na kompleksowe rozwiązanie w procesie pokojowym, opartym na znanych zasadach zaproponowanych przez współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE” – czytamy w oświadczeniu premiera.

​​Brak wizyty Paszyniana w Górskim Karabachu „nic nie oznacza” w stosunkach między Armenią a Górskim Karabachem. Paszynian nie odwiedził Górskiego Karabachu od zakończenia II wojny o ten region w listopadzie. Styczniowa wizyta ówczesnego armeńskiego ministra spraw zagranicznych Ary Ajvazjana w Stepanakercie wywołała głośne potępienie w Baku, a władze Azerbejdżanu określiły tę wizytę jako „prowokację” sprzeczną z Trójstronną Deklaracją Pokojową, która zakończyła wojnę.

Pamięć o poległych

Porozumienie, w którym pośredniczyła Rosja, zakończyło wojnę o Górski Karabach i doprowadziło do rozmieszczenia w regionie 2 tys. żołnierzy rosyjskich. „Skłaniam głowę na pamiątkę męczenników, którzy polegli za ojczyznę. Straty ludzkie są jednocześnie nieodwracalne i wiążące” – napisał w czwartkowym oświadczeniu prezydent Górskiego Karabachu Arajik Harutunjan.

Harutunjan wraz z niższymi urzędnikami z Armenii, a także byłymi prezydentami Górskiego Karabachu odwiedzili również cmentarz wojskowy w Stepanakercie, aby złożyć hołd armeńskim żołnierzom, którzy zginęli zarówno podczas drugiej, jak i pierwszej wojny o Górski Karabach.

Delegacji parlamentarnej Republiki Armenii przewodniczył wiceprzewodniczący parlamentu Ruben Rubinjan. Obwód Autonomiczny Górnego Karabachu ogłosił niepodległość i ustanowienie Republiki Górskiego Karabachu (Republiki Arcach) 2 września 1991 r. Obecnie żaden kraj, w tym Republika Armenii, oficjalnie nie uznaje niepodległości tego państwa.