Uzbekistan spodziewa się przywrócenia handlu z Afganistanem

Więzi handlowe i gospodarcze między Taszkentem a Kabulem, mimo pogorszenia sytuacji w Afganistanie spowodowanej zmianą władzy w tym kraju, powinny wkrótce zostać przywrócone. Opinię tę wyraził dyrektor największego terminalu logistycznego na południu Uzbekistanu „Termez Cargo Center” Nodirbek Jaliłow w rozmowie z korespondentem TASS.

Według Jaliłowa, wcześniej przez punkt kontrolny na moście Termez-Hairaton przewożono rocznie do 5 mln ton różnych ładunków, z czego ok. 70 proc. trafiało tranzytem przez Afganistan do portów Pakistanu.

Uzbekistan dostarczał głównie paliwa i smary do Afganistanu, a Afganistan eksportował suszone owoce do Europy tranzytem przez Uzbekistan. Wcześniej minister handlu zagranicznego Uzbekistanu stwierdził, że republika może zwiększyć produkcję do Afganistanu do 3 mld USD.

Rynek importowy Afganistanu wynosi 6,5 mld USD. Niektóre nieoficjalne źródła podają, że ciężarówki ponownie będą mogły przekraczać granicę afgańsko-uzbecką. Jednak ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.