Ławrow: Rosja nie chce widzieć amerykańskich żołnierzy w Azji Centralnej

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że Moskwa nie chce widzieć wojsk amerykańskich w Azji Centralnej, ponieważ uczyniłoby to ten region celem ataków.

W rozmowie z dziennikarzami po rozmowach ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto w Budapeszcie 24 sierpnia Ławrow powiedział, że Rosja ma „wspólną przestrzeń bezpieczeństwa” z byłymi republikami radzieckimi Azji Centralnej.

Dodał, że propozycja Waszyngtonu, aby zezwolić uchodźcom z Afganistanu na przesiedlenie się w tym regionie, podważyłaby stabilność Azji Centralnej. Pozwolenie wojskom amerykańskim na obecność w państwach Azji Centralnej „natychmiast podniosłoby poziom zagrożenia”, powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow podkreślił, że jego kraj wraz z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Pakistanem jest gotowy do wzięcia udziału w rozwiązaniu obecnego kryzysu w Afganistanie po przejęciu przez talibów Kabulu i prawie całej reszty kraju.

Dodał, że sytuacja w Afganistanie będzie głównym tematem posiedzeń Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), które odbędą się w Duszanbe w połowie września. SCO obejmuje Chiny, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Indie i Pakistan. Afganistan dołączył do ugrupowania jako obserwator w 2012 roku.