Turkmeńscy dyplomaci spotykają się z przedstawicielami talibów w Afganistanie

Konsul generalny Turkmenistanu w Heracie i Mazar-i-Sharif spotkał się z przywódcami misji talibskich w Heracie i Balch. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turkmenistanu.

Spotkanie konsula generalnego Turkmenistanu w Heracie z szefem misji talibskiej odbyło się 18 sierpnia w prowincji Herat. Strony omawiały kwestie organizacyjne związane z pracą Konsulatu Generalnego Turkmenistanu w zachodnich regionach Afganistanu. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turkmenistanu spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze.

W osobnym raporcie opublikowanym przez turkmeńskie MSZ 18 sierpnia konsul generalny Turkmenistanu w Mazar-i-Sharif spotkał się także z szefem misji talibskiej w prowincji Bałch.

Spotkania w tle sukcesów Talibów

Władze turkmeńskie spotkały się z przedstawicielami talibów co najmniej trzy razy w 2021 roku. Wśród obaw o bezpieczeństwo związane z przejęciem przez talibów władzy w Kabulu misje zagraniczne, zwłaszcza do krajów zachodnich, zintensyfikowały ewakuację z Afganistanu. 15 sierpnia bojownicy zdobyli Kabul.

Talibowie zobowiązali się zapewnić bezpieczeństwo zagranicznym misjom, organizacjom międzynarodowym i organizacjom pozarządowym. Jednak wiele misji zagranicznych w Afganistanie, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje zachodnie, zintensyfikowało ewakuację z Afganistanu ze względów bezpieczeństwa.

Turkmenistan przez kilka dni nie ogłosił swojego oficjalnego stanowiska w sprawie wydarzeń w Afganistanie. Jednocześnie uniemożliwił ucieczkę przed przemocą w Afganistanie wojskom afgańskim i miejscowym Turkmenom, którzy przedostali się do granicy z Turkmenistanem.

Brak reakcji turkmeńskiego rządu na wydarzenia w sąsiednich krajach spotkał się z ostrą krytyką. Następnie turkmeńskie MSZ wydało kilka oświadczeń, w których stwierdziło, że turkmeński rząd uważnie monitoruje sytuację w Afganistanie, turkmeńskie misje w kraju kontynuują normalną pracę oraz że turkmeńsko-afgańskie posterunki celne funkcjonują normalnie.

Ważne inwestycje

MSZ Turkmenistanu poinformowało w osobnym oświadczeniu wydanym 18 sierpnia mediom, że Aszchabad udostępnia przestrzeń powietrzną obcym krajom na potrzeby trwających operacji ewakuacyjnych w Afganistanie.

Turkmenistan i Afganistan są zaangażowane w projekty międzynarodowe, takie jak gazociąg TAPI i kolej TOT. Dwa sąsiednie kraje mają granicę o długości około 800 kilometrów. Urzędnicy talibscy do tej pory zapewniali Turkmenistan o bezpieczeństwie projektów transnarodowych w negocjacjach między oboma krajami.

Turkmeńscy dyplomaci byli jednymi z pierwszych zagranicznych dyplomatów, którzy spotkali się z grupą w Afganistanie od czasu dojścia do władzy talibów w Kabulu.