Uzbekistan otrzyma 3 mln dawek Moderny z USA. Będzie produkować Sputnika V?

Stany Zjednoczone przekazały Uzbekistanowi 3 miliony dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi Moderna. Szczepionki zostały przydzielone w ramach programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia i zostaną dostarczone do Uzbekistanu 29 lipca specjalnym samolotem z Alabamy.

Moderna została uznana przez Światowy Kongres Szczepionek za najlepszą szczepionkę na koronawirusa. Skuteczność tego preparatu jest wyższa niż 94 proc., przebieg szczepienia składa się z 2 dawek podawanych w odstępach około jednego miesiąca.

W przeciwieństwie do innych szczepionek, Modernę można przechowywać w prostej lodówce, co ułatwi jej późniejszą dystrybucję do wszystkich regionów Uzbekistanu. Kilka dni temu Stany Zjednoczone dostarczyły do ​​Tadżykistanu 1,5 miliona dawek szczepionki Moderna.

Produkcja Sputnika V?

Uzbekistan może w niedalekiej przyszłości uruchomić produkcję rosyjskiej szczepionki Sputnik V – poinformował zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Raszid Nurgalijew.

„W krajach WNP rozpoczęło się aktywne stosowanie szczepionki Sputnik V, która jest zarejestrowana w Azerbejdżanie, Armenii, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Mołdawii, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie.” – stwierdził Nurgalijew. Zauważył również, że produkcja szczepionki Sputnik V została uruchomiona na Białorusi i w Kazachstanie, a w Uzbekistanie „może ruszyć w najbliższej przyszłości”. .