Stany Zjednoczone przekazują Tadżykistanowi szczepionkę na COVID-19

Stany Zjednoczone przekazały Tadżykistanowi szczepionki przeciwko COVID-19. Rząd USA dostarczył Tadżykistanowi 1,5 miliona dawek szczepionki Moderna.

Dawki szczepionki stanowią pomoc humanitarną ze Stanów Zjednoczonych dla ludności Tadżykistanu. Jest to część pomocy opiewającej na 9 mln USD pomocy, jaką Stany Zjednoczone zapewniły Tadżykistanowi w walce z COVID-19 od marca 2020 r.

Szczepionki dotarły do Tadżykistanu za pośrednictwem platformy COVAX, która w marcu 2021 r. dostarczyła Tadżykistanowi 192 000 dawek szczepionki AstraZeneca dzięki funduszom zapewnionym również częściowo przez rząd USA. COVAX to globalna platforma zapewniająca ludziom na całym świecie dostęp do szczepionki COVID-19. Stany Zjednoczone przekazały już COVAX 3,5 mld USD pomocy w celu dostarczenia światu szczepionek, dzięki czemu Stany Zjednoczone są największym na świecie udziałowcem w pokonaniu tego wirusa.

Ambasador USA w Tadżykistanie John Mark Pommersheim podkreślił: „Ta darowizna 1,5 miliona dawek szczepionki Moderna uratuje życie. Moja rodzina i ja również otrzymaliśmy szczepionkę Moderna i zachęcam do tego wszystkich, którzy mogą się zaszczepić. Szczepienia nie tylko chronią twoje zdrowie, ale mogą także ratować życie innych. Będziemy nadal pomagać ludności Tadżykistanu w pokonaniu tego wirusa i razem przejdziemy przez ten kryzys!”

Jak powiedział prezydent USA Joe Biden, Stany Zjednoczone są zobowiązane do nadania międzynarodowych wysiłkom szczepień z taką samą pilnością, jaką zademonstrowały w kraju, a Stany Zjednoczone przekazują 500 milionów dawek szczepionek do krajów na całym świecie. Sprawiedliwy dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek jest niezbędny do zakończenia pandemii COVID-19, ratowania życia i odbudowy światowej gospodarki.