Start prezydenckiej kampanii wyborczej w Uzbekistanie

Centralna Komisja Wyborcza Uzbekistanu 23 lipca na swoim posiedzeniu podjęła decyzję o rozpoczęciu kampanii przed wyborami prezydenckimi w kraju. Poinformował o tym przewodniczący CKW Zainiddin Nizamchodzhajew.

„Zgodnie z artykułami 90 i 117 Konstytucji Republiki Uzbekistanu postanowiono rozpocząć od 23 lipca kampanię wyborczą na prezydenta republiki, którego wybór będzie miał miejsce 24 października.” – powiedział Nizamkhodjaev.

Według niego Centralna Komisja Wyborcza ogłasza rozpoczęcie kampanii prezydenckiej w republice nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji obecnego prezydenta. Zgodnie z kodeksem wyborczym partie polityczne kraju mają prawo zgłaszania kandydatów na prezydenta, pod warunkiem, że zostaną zarejestrowane w Ministerstwie Sprawiedliwości republiki nie później niż sześć miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Nizamchodzhajew określił, że rejestracje kandydatów na prezydenta Uzbekistanu będą miały miejsce od 20 sierpnia do 9 września.

W wyborach parlamentarnych lub prezydenckich mogą brać udział tylko zarejestrowane partie polityczne w Uzbekistanie (mniej lub bardziej współpracujące z rządzącymi), są to: Demokratyczna Partia Odnowy Narodowej Uzbekistanu, Ludowo-Demokratyczna Partia Uzbekistanu, Partia Sprawiedliwo-Socjalna, Liberalno-Demokratyczna Partia Uzbekistanu i Partia Ekologiczna.

Dwa ugrupowania – Partia Liberalna, kierowana przez opozycyjnego polityka Muhammada Saliha i nowa partia (Sprawiedliwość i Rozwój), kierowana przez Khidirnazara Allakulova – próbowały zarejestrować się do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale ich wnioski o rejestracje były kilkukrotnie odrzucane.

Wszyscy oczekują, że urzędujący prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew z łatwością wygra zbliżające się wybory i zostanie wybrany na drugą kadencję.