Rząd Armenii spodziewa się szybszego wzrostu w 2021 r.

Rząd Armenii zrewidował w górę swoją prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r., spodziewając się szybszego wzrostu po zeszłorocznym spadku. Na posiedzeniu gabinetu w czwartek pełniący obowiązki premiera Nikol Paszynian powiedział, że gospodarka ma w tym roku wzrosnąć o 6 proc.

Wcześniej prognozowano, że gospodarka Armenii wzrośnie o 3,2 proc. po skurczeniu się o 7,6 proc. w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa i wojny w Górskim Karabachu.

„Z przyjemnością mogę powiedzieć, że podczas gdy prognozy wzrostu gospodarczego są korygowane w górę, nasza prognoza wzrostu gospodarczego na 2021 r. wynosi obecnie 6 procent.” – powiedział Paszynian. „Ważne, że równolegle z tymi wskaźnikami całkiem skutecznie realizujemy część dochodową budżetu państwa, a pod tym względem w pierwszej połowie roku wykonaliśmy plan nawet ponad stan.” – dodał p.o. premiera.

Tego rodzaju rewizja ma miejsce niecałe dwa tygodnie po tym, jak Paszynian i jego partia polityczna Umowa Cywilna odnieśli miażdżące zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych, uzyskując prawo do samodzielnego utworzenia kolejnego rządu Armenii.

Zapewnienie bardziej dynamicznego rozwoju gospodarki było jednym z obietnic Umowy Cywilnej podczas kampanii wyborczej. Przemawiając na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu szef Państwowego Komitetu Skarbowego Eduard Hovannisian przedstawił niektóre szczegóły dotyczące poboru podatków w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku.

Powiedział, że wpływy z podatków w omawianym okresie wyniosły ponad 750 miliardów dram (870 milionów dolarów), podczas gdy pierwotnie planowano je na poziomie 683 miliardów dram.