Nazarbajew dziękuje Putinowi za wsparcie Kazachstanu podczas pandemii

Podczas rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, pierwszy prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podziękował mu za wsparcie jego kraju podczas pandemii i dostarczenie szczepionek.

„Szczerze chciałem osobiście podziękować za wsparcie Rosji dla Kazachstanu podczas pandemii – szczepionkami i lekami. Teraz firma w Karagandzie produkuje rosyjską szczepionkę, tej samej jakości i w dużych ilościach.” – powiedział Putinowi Nazarbajew. Nazarbajew zwrócił uwagę, że kiedy zachorował na koronawirusa, leczył go zespół rosyjskich lekarzy.

„Nigdy nie zapomnę wielu rzeczy – kiedy zachorowałem, grupa rosyjskich lekarzy została przy mnie przez dziesięć dni. To było kluczowe dla mojego powrotu do zdrowia. Nie zapomniano o tym.” – wyjaśnił.

25 czerwca pierwszy prezydent Kazachstanu otrzymał szczepionkę Sputnik V COVID-19 produkowaną przez zakłady farmaceutyczne w Karagandzie. 18 czerwca 2020 r. służba prasowa Nazarbajewa poinformowała, że ​​wynik testu na koronawirusa był pozytywny, więc odizolował się i przeszedł na pracę zdalną. 2 lipca 2020 r. poinformowano, że wyzdrowiał z COVID-19.

1 lutego br. Kazachstan rozpoczął szczepienie produkowanym w Rosji Sputnikiem V. Pod koniec lutego kraj rozpoczął wysyłkę rosyjskiej szczepionki produkowanej w zakładach farmaceutycznych w Karagandzie do regionów. 26 kwietnia Kazachstan wprowadził szczepienie narodową szczepionką na koronawirusa QazVac. Pod koniec kwietnia Narodowy Fundusz Opieki Społecznej Samruk-Kazyna zakupił milion dawek szczepionki od chińskiej firmy farmaceutycznej Sinopharm. Dodatkowo pierwsza partia 500 000 dawek CoronaVac wyprodukowana przez chińską firmę Sinovac Biotech została dostarczona do kraju na początku czerwca.