Uzbekistan wprowadza nowe obostrzenia w reakcji na wariant Delta

Uzbekistan wprowadził ograniczenia wjazdu do stolicy, gdyż liczba przypadków koronawirusa rośnie w krajach Azji Centralnej z powodu wysoce zaraźliwego wariantu delta. Uzbekistan 25 czerwca odnotował 476 nowych przypadków, najwięcej w tym roku i prawie cztery razy więcej niż dziennie w zeszłym miesiącu.

Kraj w którym mieszka około 34 milionów ludzi potwierdził łącznie 108 184 przypadków, w tym 725 ofiar śmiertelnych, ale uważa się, że liczby te są delikatnie zaniżone.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w odpowiedzi na rosnące przypadki wszystkie „niepotrzebne” wjazdy autobusami i samochodami do Taszkentu zostaną ograniczone przez dwa tygodnie, począwszy od 28 czerwca.

Nakaz przewiduje wyjątki, na przykład dla mieszkańców stolicy i wszystkich osób latających przez międzynarodowe lotnisko w Taszkencie. Władze zdrowotne zalecają również, aby modlitwy islamskie odbywały się na zewnątrz, a nie w meczetach, oraz aby każdy, kto ukończył 65 lat, odprawiał modlitwy w domu. Wszystkie obiekty rozrywkowe w całym kraju będą otwarte tylko od 8:00 do 20:00. i będą mogły funkcjonować z nie więcej niż połową wydajności.

Po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach wariant delta rozprzestrzenia się po całym świecie wywołując nowe ograniczenia w krajach, które wcześniej zdołały opanować epidemie. Chociaż eksperci twierdzą, że szczepionki działają przeciwko wariantowi delta, infekcje rosną nawet w krajach o wysokim wskaźniku szczepień ze względu na zdolność szczepu do szybkiego rozprzestrzeniania się wśród nieszczepionej populacji.

70 milionów ludzi w pięciu krajach Azji Centralnej jest szczególnie narażonych na nową falę infekcji ze względu na niski wskaźnik szczepień w regionie. Szacuje się, że Uzbekistan zaszczepił w pełni 4 proc. swojej populacji, podczas gdy w Kirgistanie i Tadżykistanie wskaźnik ten wynosi mniej niż 1 proc.

Samotny Turkmenistan twierdzi, że od czasu pandemii nie ma ani jednego przypadku COVID-19, mimo że wprowadza ograniczenia epidemiologiczne, a część mediów donosi o przeciążonych szpitalach. Bogaty w energię Kazachstan, najbogatszy kraj regionu, zaszczepił w pełni około 9 procent swojej populacji. Ostrzegł on w tym tygodniu, że wariant delta rozprzestrzenia się w stolicy Nur-Sułtan, prowadząc do 40-procentowego wzrostu liczby infekcji w porównaniu z poprzednim tygodniem i wzywa rząd do przygotowania szpitali.

W posunięciu mającym na celu rozpoczęcie kampanii szczepień, pierwszy prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew został publicznie zaszczepiony pierwszą dawką produkowanej lokalnie szczepionki Sputnik V. Nazarbajew wykorzystał tę okazję, aby nakłonić Kazachów do masowych szczepień.

Sąsiedni Kirgistan w tym miesiącu zgłaszał codziennie nowe przypadki koronawirusa na poziomie nienotowanym od prawie roku. Tadżykistan przyznał w tym tygodniu, że ma przypadki COVID-19 po raz pierwszy od stycznia, a władze obwiniają za tę chorobę „nieostrożność” obywateli. Pomimo wcześniejszych zaprzeczeń rządu, w kraju pojawiają się powszechne doniesienia o infekcjach.

Powiązany artykuł