Liderzy Kirgistanu i Turkmenistanu uzgadniają współpracę w zakresie energii, biznesu i edukacji

Przywódcy Kirgistanu i Turkmenistanu porozumieli się w sprawie nowych umów finansowych i energetycznych, spotykając się na rozmowach w Aszchabadzie. Spotkanie 28 czerwca było pierwszym przystankiem w podróżach kirgiskiego prezydenta Sadyra Żaparowa do centralnoazjatyckich sąsiadów.

W wyniku tej podróży szefowie Republiki Kirgiskiej i Turkmenistanu zgodzili się na utworzenie Kirgisko-Turkmeńskiego Funduszu Rozwoju z kapitałem zakładowym 100 mln USD na wsparcie wspólnych projektów biznesowych.

Osiągnięto także porozumienie w sprawie dostaw turkmeńskiego gazu i energii elektrycznej do Kirgistanu w okresie jesienno-zimowym oraz budowy kompleksu uzdrowiskowego z pięciogwiazdkowym hotelem w regionie Issyk-Kul.

Obaj liderzy zgodzili się również, że Turkmenistan będzie dostarczał Kirgistanowi energię elektryczną i gaz ziemny w miesiącach zimowych. Dysponując jednymi z największych na świecie potwierdzonych rezerw, Turkmenistan jest głównym eksporterem gazu ziemnego, wysyłającym dostawy tak daleko, jak do Chin.

Tymczasem Kirgistan jest w dużym stopniu uzależniony od energii elektrycznej wytwarzanej z górskich zapór hydroelektrycznych, z których część jest zagrożona przez zmiany klimatyczne. Delegacja kirgiska poinformowała również, że podpisała kilkanaście innych porozumień między ministerstwami rządowymi, agencjami państwowymi i uniwersytetami obu krajów.

„Dziś Kirgistan i Turkmenistan wykazały swoje zaangażowanie i pragnienie bliskiego i wieloaspektowego dialogu, który odpowiada podstawowym interesom narodów naszych krajów.” – powiedział prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow w oświadczeniu dla mediów po negocjacjach z prezydentem Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedowem.

Prezydent Kirgistanu zwrócił uwagę, że rozmowy dwustronne były bogate i owocne, omówiono kluczowe kwestie rozwoju relacji kirgisko-turkmeńskich, perspektywy dalszej ekspansji i pogłębienia strategicznego partnerstwa w sferze politycznej, handlowej i gospodarczej, tranzytowo-logistycznej, kulturalnej, humanitarnej i innych. Przeprowadzono wymianę poglądów na temat aktualnych problemów regionalnych i międzynarodowych.

„Skupiliśmy naszą uwagę na tych obszarach, w których wspólne wysiłki mogą dać największy efekt, przede wszystkim rozmawialiśmy o powiązaniach handlowych, gospodarczych i inwestycyjnych, współpracy w sferze energetycznej, transportowej i logistycznej oraz rolno-przemysłowej. Współpracy handlowej i gospodarczej wyraziliśmy chęć zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej, otwarcia wspólnych przedsięwzięć i współpracy przemysłowej.” – powiedział prezydent Kirgistanu.

Obaj prezydenci wymienili również poglądy na tematy międzynarodowe i regionalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. „Omówiliśmy kwestie związane z nadchodzącymi wydarzeniami, w tym organizacją kolejnego Spotkania Konsultacyjnego Szefów Państw Azji Centralnej.” – zaznaczył przywódca Kirgistanu.

Jedna odpowiedź do “Liderzy Kirgistanu i Turkmenistanu uzgadniają współpracę w zakresie energii, biznesu i edukacji”

Możliwość komentowania została wyłączona.