Tureckie firmy czerpią korzyści ze zwycięstwa Azerbejdżanu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził niedawno Azerbejdżan, łącząc biznes i politykę z przyjemnością. Po zwycięstwie nad Armenią, Azerbejdżan podziękował Turcji, przyznając kilka wielomilionowych kontraktów firmom bliskim tureckiemu prezydentowi.

Erdogan oglądał z trybun mecz piłki nożnej 16 czerwca w Baku między Turcją a Walią, a następnie odwiedził Szusze, historyczne miasto w Karabachu, które było główną zdobyczą Azerbejdżanu w zeszłorocznej wojnie z Armenią.

Była to pierwsza wizyta Erdogana w Karabachu po zeszłorocznej wojnie, w której tureckie wsparcie okazało się kluczowe dla odzyskania przez Azerbejdżan wielu terytoriów, które utracił na rzecz Ormian w pierwszej wojnie między obiema stronami w latach 90.

Nagradzanie przyjaciół

„Wakacje” Erdogana odbywały się na tle szybko rosnącej obecności tureckiego biznesu w Karabachu i innych terytoriach, nad którymi Azerbejdżan odzyskał kontrolę. Tureckie firmy budowlane, wydobywcze i energetyczne podpisały znaczące kontrakty na pomoc w odbudowie terytoriów.

Azerbejdżan otwarcie mówi o swoim zamiarze nagradzania „przyjaznych” krajów kontraktami na odbudowę, a Turcja jest najbardziej przyjazna ze wszystkich. W grudniu prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew poinformował o podpisaniu pierwszych umów na odbudowę z firmami tureckimi.

W lutym premier Azerbejdżanu Ali Asadow powiedział na turecko-azerbejdżańskim forum biznesowym w Ankarze, że tureckie firmy otrzymały już kilka kontraktów infrastrukturalnych, w tym budowę nowej drogi do Szuszy i kolejnej do Kelbadżaru, kolejnego obszaru, który Azerbejdżan odzyskał w czasie wojny. Również tureckie firmy mogą być włączone w budowę nowego lotniska w Fizuli. „Ogólnie bardzo się cieszymy, że nasi tureccy bracia biorą udział w projektach renowacji.” – powiedział Asadow.

Odbudowa odzyskanego terytorium przez Azerbejdżan

Na forum podpisano dodatkowo 11 umów pomiędzy firmami azerbejdżańskimi i tureckimi. Największy był ze spółką zależną Cengiz Holding, Eti Bakır A.Ş., która na forum podpisała umowę o współpracy z Ministerstwem Gospodarki Azerbejdżanu. W następnym miesiącu państwowa firma AzerGold gościła delegację Eti Bakır pod przewodnictwem Serefa Cengiza, brata prezesa Cengiz Holding, Mehmeta Cengiza, znanego z bliskich relacji z Erdoganem.

Następnie w maju Alijew podpisał dekret przyznający Eti Bakırowi kontrakt na poszukiwanie i eksploatację kopalni Gashgacai. To nie pierwszy raz, kiedy Cengiz ma duży kontrakt w Azerbejdżanie. Inna firma prowadzona przez Mehmeta Cengiza wygrała w 2007 roku kontrakt od państwowej firmy zarządzającej wodą w Azerbejdżanie na budowę ogromnej tamy hydroelektrycznej. Wiele nowych tureckich umów zostało ogłoszonych bez wcześniejszej informacji publicznej o przetargu. Droga do Szuszy jest budowana częściowo przez dwie tureckie firmy, Kolin İnşaat i Özgün Yapi.

Turecka obecność w Azerbejdżanie z miesiąca na miesiąc będzie coraz bardziej widoczna. Nie powinno być to zaskoczeniem ponieważ Ankara już od dłuższego czasu jest obecna politycznie, militarnie oraz gospodarczo w Azerbejdżanie. Po wsparciu militarnym w zeszłym roku, Turcja może realizować na większą skalę swoje interesy zwiększając swoją obecność w Azerbejdżanie.