Prezydent Turcji odwiedza kontrolowane przez Azerbejdżan miasto w Górskim Karabachu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził część Górskiego Karabachu, pod kontrolą Azerbejdżanu, nad którym Baku odzyskało kontrolę zeszłej jesieni w wyniku sześciotygodniowej wojny z siłami ormiańskimi. Wizyta Erdogana 15 czerwca miała miejsce dzień po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem na marginesie szczytu NATO w Brukseli.

Po przybyciu do Baku Erdogan udał się do miasta Fuzuli na południowy wschód – pierwszego miasta, które siły azerbejdżańskie odbiły zeszłej jesieni z rąk sił ormiańskich, które kontrolowały je od początku lat 90. XX wieku. Erdogan spotkał się w Fuzuli z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Następnie udali się na kontrolowane przez Azerbejdżanie terytorium w Górskim Karabachu, aby odwiedzić strategiczne miasto Szusza.

Zajęcie przez Azerbejdżan górskiej fortecy na początku listopada było kluczowym momentem wojny. Dało to Baku taktyczną przewagę nad siłami ormiańskimi i doprowadziło do rozejmu za pośrednictwem Rosji, co położyło kres walkom.

Erdogan został w Szuszy uhonorowany oficjalnym powitaniem. Następnie on i Alijew podpisali dokument o nazwie deklaracja z Szuszy o stosunkach sojuszniczych między Azerbejdżanem a Turcją. Ankara zapewniła Azerbejdżanowi wsparcie zarówno dyplomatyczne, jak i wojskowe podczas ostatniego konfliktu.

Deklaracja z Szuszy Alijewa realizuje główny cel strategiczny: dialog i współpracę w regionie. Ponadto mówimy o wzmocnieniu roli i odpowiedzialności Turcji w życiu oraz stabilności mechanizmu stabilizującego sytuację. Erdogan i Alijew byli zgodni co do najważniejszego: ostatecznie określono ramy polityczne i prawne jakościowej transformacji stosunków sojuszniczych między obydwoma państwami. Jednocześnie Alijew i Erdogan z należytą uwagą i odpowiedzialnością traktują misję kontyngentu pokojowego wojsk rosyjskich w Karabachu. Otwarcie deklarują poparcie dla współdziałania rosyjskich sił pokojowych i tureckiego kontyngentu wojskowego zlokalizowanego w mieście Agdam.