Azerbejdżan wprowadza chińską szczepionkę na COVID-19

Azerbejdżan rozpoczyna szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu szczepionki CoronaVac, opracowanej przez chińską firmę farmaceutyczną Sinovac Biotech.

Od momentu zarejestrowania pierwszego przypadku w lutym w Azerbejdżanie zgłoszono 227 000 przypadków koronawirusa, a prawie 3000 osób zmarło.

Szczepienia miały rozpocząć się w poniedziałek, jak podał rząd w Baku. Szczepionki będą podawane przede wszystkim osobom zagrożonym, począwszy od pracowników służby zdrowia, osób powyżej 65. roku życia i służb zaangażowanych w walkę przeciw epidemii.

W drugim etapie, który rozpocznie się wraz z początkiem lutego, są osoby z grupy wysokiego ryzyka medycznego (osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak układ oddechowy, hemodializa, cukrzyca, otyłość) oraz osoby pracujące w edukacji i sektorze socjalnym. Preferowani będą również pracownicy sektora publicznego.

Minister zdrowia Oktay Shiraliyev, a także inni najwyżsi urzędnicy ds. zdrowia jako pierwsi zostali zaszczepieni w Centrum Zdrowia w Baku. Szacuje się, że do kraju zostaną dostarczone 4 miliony dawek szczepionki wystarczającej dla dwóch milionów osób.

Azerbejdżan spodziewa się 2 milionów dawek szczepionek z ośrodka COVAX, który jest częścią globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI i Światowej Organizacji Zdrowia.

Łagodzenie ograniczeń

Zgodnie z decyzją rządu, od godziny północy 18. stycznia 2020 r. kraj znosi system opuszczania miejsca zamieszkania i lokalizacji za zgodą SMS w miastach Baku, Sumgayit, Ganja, Mingachevir, Shirvan i Absheron, a także w centrach okręgowych Lankaran, Masalli, Jalilabad, Sheki, Zagatala, Guba, Khachmaz, Yevlakh, Barda, Bilasuvar i Ismayilli.

Od północy pierwszego lutego usługi zostaną przywrócone klientom w publicznych obiektach gastronomicznych, restauracjach, kawiarniach, herbaciarniach i innych miejscach w Azerbejdżanie w godzinach od 06:00 do 00:00.

Należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń i wymagań określonych w decyzjach Rady Ministrów związanych z okresem pandemii w obszarach pracy i usług dopuszczonych do działania.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Azerbejdżan wprowadza chińską szczepionkę na COVID-19”

Możliwość komentowania została wyłączona.