Kirgistan utrudnia przemieszczanie się obywateli Tadżykistanu

Kirgistan odrzucił dziesiątki obywateli Tadżykistanu próbujących wjechać do kraju w ramach zakazu podróżowania nałożonego w obliczu ciągłych napięć granicznych. Biszkek twierdzi, że ograniczenia w podróżowaniu będą obowiązywać do czasu rozwiązania napięć granicznych.

Międzynarodowe lotnisko Manas w Biszkeku poinformowało, że 177 podróżnych przybywających 25 maja z Duszanbe czarterowym lotem Somon Air wróciło w ciągu jednego dnia. Dziewięciu innym cudzoziemcom zezwolono na wjazd do Kirgistanu.

Tadżyckie media poinformowały 26 maja, że ​​około 100 obywateli Tadżykistanu, którzy chcieli lecieć do domu lub podróżować dalej do Rosji, utknęło w Biszkeku i odmówiono im możliwości wjazdu. Urzędnicy lotniska zaprzeczyli jednak temu twierdzeniu.

Rząd kirgiski nałożył tymczasowe ograniczenia na obywateli Tadżykistanu wjeżdżających, wyjeżdżających i przejeżdżających przez jego terytorium 21 maja. Władze wstrzymały również przejazd i transport towarów przez przejścia lądowe. Premier Ulukbek Maripov powiedział dwa dni później, że ograniczenia będą obowiązywać „do czasu rozwiązania problematycznych kwestii”.

„Wraz z rozwiązywaniem problemów związanych z wytyczaniem granic i demarkacją, postawiliśmy sobie za cel wzmocnienie naszych granic. W tym celu musimy stworzyć wszystkie niezbędne warunki dla naszej straży granicznej”– powiedział Maripow.

Maripow poprosił mieszkańców przygranicznych wiosek o wyrozumiałość. Na razie obywatele Kirgistanu mogą wrócić z Tadżykistanu i odwrotnie. Przedstawiciele dyplomatyczni i przedstawiciele rządu są zwolnieni z obecnego stanu rzeczy. Około 450 kilometrów z 970 kilometrów granicy dzielonej przez oba kraje pozostaje niewytyczone, pomimo dziesięcioleci prób zamknięcia sprawy.

Niepewność często powodowała napięcia wśród społeczności na spornych odcinkach – być może najpoważniejszy incydent miał miejsce pod koniec kwietnia, kiedy wybuchły walki o kontrolę nad krytycznym fragmentem infrastruktury irygacyjnej. Co najmniej 36 obywateli Kirgistanu i 20 obywateli Tadżykistanu zginęło w walkach, w których wojska z obu stron wymieniły się ogniem z dział i moździerzy. Dziesiątki tysięcy Kirgizów zostało zmuszonych do ucieczki z powodu zamieszek, a dziesiątki ich domów zostały podpalone.

Wróżby na przyszłość nie są zachęcające. Kirgiskie media poinformowały 25 maja, że ​​prawodawcy w Kirgistanie opracowali ustawę zezwalającą mieszkańcom obszarów przygranicznych na posiadanie i noszenie broni po odbyciu obowiązkowego szkolenia. Konkretnym celem przepisów, które są obecnie otwarte do konsultacji społecznych, jest pomoc w ochronie granic kraju.

Jedna odpowiedź do “Kirgistan utrudnia przemieszczanie się obywateli Tadżykistanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.