Macron i Paszynian rozmawiają o współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa w Paryżu

Pełniący obowiązki premiera Armenii Nikol Paszynian spotkał się we wtorek po południu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w ramach rozpoczętej wczoraj wieczorem wizyty we Francji na zaproszenie francuskiego przywódcy.

Na początku spotkania przed Pałacem Elizejskim obaj przywódcy złożyli oświadczenia prasowe. W swoim wystąpieniu w szczególności Paszynian powiedział, że na nadchodzącym spotkaniu zostanie omówiony obszerny program. Podkreślił, że prezydent Francji od dawna planował wizytę w Armenii, ale taka wizyta nie odbyła się w zeszłym roku ze względu na pandemię Covid-19.

„Mam nadzieję, że razem pokonamy Covid-19 i inne kryzysy. Z przyjemnością spotkamy się jesienią w Erywaniu. Między Francją a Armenią istnieją szczególne stosunki i należy zauważyć, że w tym okresie naród ormiański, Republika Armenii, zawsze odczuwała wsparcie Francji i osobiste wsparcie prezydenta Macrona.” – podkreślił szef rządu Armenii.

Podziękowania za zaangażowanie

,,Chcę podkreślić bardzo ważną okoliczność – od pierwszego dnia początku kryzysu w naszym regionie Prezydent Macron przemawiał językiem prawdy, a ten głos był słyszalny na całym świecie. Dla nas to bardzo ważne. Chcę podkreślić, że Francja i prezydent Macron kontynuują to zobowiązanie, a to jest bardzo ważne z punktu widzenia wyjścia z sytuacji kryzysowej w naszym regionie.” – dodał Paszynian.

,,Pragnę podkreślić, że przywiązujemy dużą wagę do roli Francji jako współprzewodniczącej Grupy Mińskiej OBWE, a działalność współprzewodniczących jest bardzo ważna dla rozwiązania problemu Górskiego Karabachu i kryzysów w regionie, a także w zakresie ustanowienia trwałego pokoju i stabilności.”- powiedział Paszynian. Według przywódcy Armenii, po zakończeniu jesiennej wojny w Karabachu współprzewodniczący złożyli już trzy oświadczenia, w których, jak zaznaczył, faktycznie potwierdzają gotowość do interakcji i wznowienia negocjacji w sprawie ugody w Górskim Karabachu.

„Chcę podziękować Francji za wsparcie humanitarne. Podkreślamy jednak znaczenie udziału gospodarczego Francji. W Armenii jest wiele programów związanych z infrastrukturą, energetyką, gospodarką, w których udział Francji jest dla nas bardzo ważny. Z przyjemnością stwierdzam, że rząd francuski i osobiście prezydent Macron są również zainteresowani udziałem w tych programach.” – dodał premier Armenii.

Jeńcy i ochrona dziedzictwa kulturowego

W swoim przemówieniu Macron w szczególności zwrócił uwagę, że wizyta Paszyniana w Paryżu odbywa się w bardzo ważnym momencie dla Armenii, która obecnie przeżywa kryzys bezpieczeństwa.

,,Począwszy od deklaracji o zawieszeniu broni, zauważamy, że chociaż ogólne zawieszenie broni nadal obowiązuje, nadal jest wiele do zrobienia, a Francja jest gotowa do pomocy. Przede wszystkim dotyczy to uwolnienia jeńców wojennych i innych zatrzymanych, a także pomocy humanitarnej.” – powiedział prezydent Francji.

„Ochrona dziedzictwa kulturowego – zarówno chrześcijańskiego, jak i muzułmańskiego – w Górnym Karabachu i jego okolicach to bardzo ważna kwestia. Francja, jako współprzewodnicząca Mińskiej Grupy OBWE, jest zobowiązana zrobić wszystko, aby strony doszły do ​​deeskalacji i nawiązały dialog. Ponadto chcę również powiedzieć, że wytyczenie granic między Armenią a Azerbejdżanem powinno odbywać się wyłącznie w drodze dialogu i nie powinno się używać siły.” – stwierdził francuski przywódca.

,,Siły Azerbejdżanu muszą wycofać się z suwerennego terytorium Republiki Armenii i wzywam je do powrotu na swoje pierwotne pozycje. Postaramy się pomóc w nawiązaniu dialogu. W tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Armenia, Francja, jak zawsze, jest obok Armenii. Porozmawiamy też o współpracy gospodarczej, wytyczyliśmy różne kierunki, omówimy współpracę przy rozwoju infrastruktury Armenii. W tych trudnych czasach Francja jest zdeterminowana, aby zaprowadzić pokój w regionie. Francja była i będzie solidarna z Armenią.” – podkreślił Macron.

Podczas wizyty we Francji Paszynian spotkał się także z przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richardem Ferrandem. Wizyta ma zakończyć się spotkaniem Paszyniana z przedstawicielami lokalnej społeczności ormiańskiej. Z Paryża Paszynian pojedzie do Belgii, gdzie m.in. spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.