Szef MSZ Armenii rezygnuje ze stanowiska

Minister spraw zagranicznych Armenii Ara Ajvazjan ustąpił w czwartek po zaledwie sześciu miesiącach urzędowania. Ajvazjan nie podał powodów swojej rezygnacji, co potwierdziła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii Anna Naghdalian. Naghdalian powiedziała, że ministerstwo nie będzie na razie komentować tego posunięcia.

Wydaje się, że Ajvazjan złożył rezygnację natychmiast po wzięciu udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Armenii, na którym dyskutowano o narastaniu napięć na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej.

Przemawiając na spotkaniu, premier Nikol Paszynian wezwał do rozmieszczenia międzynarodowych obserwatorów wzdłuż spornych fragmentów granicy, na których od dwóch tygodni walczą ze sobą wojska armeńskie i azerbejdżańskie. Nie jest jasne, czy szef MSZ zgodził się z propozycją Paszyniana.

Erywańska gazeta „Hraparak” oświadczyła 21 maja, że ​​Ajvazjan podjął decyzję o rezygnacji, ponieważ nie zgadza się z wysiłkami Paszyniana na rzecz zakończenia impasu granicznego, potępionego przez ormiańską opozycję.

Paszynian mianował Ajvazjana ministrem spraw zagranicznych 18 listopada w ramach zmian w rządzie, które miały miejsce po klęsce Armenii w wojnie w Górskim Karabachu. 52-letni zawodowy dyplomata pracował wcześniej jako ambasador Armenii w Meksyku i różnych krajach europejskich.