Polsko-Gruzińskie rozmowy w Tbilisi

Prezydent RP Andrzej Duda w trakcie roboczej części wizyty w Tbilisi 27 maja, spotkał się ze swoją gruzińską odpowiedniczką Salome Zurabiszwili, premierem Irakli Garibaszwilim i przewodniczącym parlamentu Kakhą Kuchawą.

W oświadczeniu prasowym w Pałacu Prezydenckim po spotkaniu prezydent Zurabiszwili powiedziała, że ​​rozmawiała z prezydentem Dudą o gruzińskich terytoriach okupowanych przez Rosję. Zauważyła, że ​​„napięta sytuacja” w terenie wymaga „większej solidarności” z Gruzją w ramach UE i NATO, którą Polska mocno wspiera.

Prezydent Gruzji powiedziała, że ​​zaapelowała o poparcie prezydenta Dudy na zbliżającym się szczycie NATO, prosząc, aby ostateczna deklaracja zawierała przesłanie do Tbilisi i Kijowa, wyraźnie wskazujące na perspektywę otwartych drzwi do Sojuszu dla obu krajów.

Prezydent Zurabiszwili powiedziała, że Warszawa jest również gotowa „udzielić Gruzji wszelkiej możliwej pomocy, aby kwestia okupacji znalazła się na czele działań i oświadczeń politycznych OBWE” podczas jej przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Ze swojej strony prezydent Duda powiedział, że zaapelował do przywódców państw członkowskich UE i NATO o pozostawienie otwartych drzwi dla Gruzji. Podkreślił, że Gruzja wielokrotnie dowiodła swojej wartości jako sojusznika, powołując się na udział tego kraju w kierowanej przez NATO misji Resolute Support w Afganistanie.

„Wierzę, że droga dla Gruzji będzie coraz krótsza.” – podkreślił, wyrażając nadzieję, że zostaną wyznaczone konkretne daty i kroki proceduralne dla członkostwa Gruzji w obu blokach.

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili i prezydent Duda rozmawiali o współpracy gospodarczej i turystyce, podkreślając potrzebę dalszego rozwoju potencjału gospodarczego i handlowego, ponieważ Polska jest ważnym rynkiem zbytu dla gruzińskich produktów – podało służba prasowa rządu gruzińskiego.

Przewodniczący Parlamentu Kakha Kuchava podkreślił znaczenie poparcia Polski dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji podczas spotkania z prezydentem Dudą 27 maja. Prezydent RP ze swojej strony podkreślił, że Warszawa będzie nadal wspierać starania Tbilisi o członkostwo w NATO i UE, o czym poinformowała służba prasowa parlamentu.

Pierwszego dnia swojej roboczej podróży prezydent Duda wziął również udział w obchodach Święta Niepodległości i odwiedził linię podziału z Regionem Cchinwali / Osetią Południową.