Gruzja otwiera granice i luzuje obostrzenia

Gruzja otwiera swoje granice lądowe 1 czerwca 2021 roku po ponad rocznym zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa.

Osoby będą przyjmowane przez granice lądowe Gruzji z dowodem pełnego zaszczepienia lub negatywnym wynikiem testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin.

Osoby odwiedzające Gruzję muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne, które można wykupić w ich krajach zamieszkania lub w Gruzji. Minister gospodarki Gruzji Natia Turnava powiedziała, że ​​otwarcie granic lądowych dla gości zagranicznych doprowadzi do wzrostu liczby turystów, a także zwiększenia dochodów z turystyki.

,,To mocne przesłanie w tym sensie, że Gruzja, która wyłoniła się jako bezpieczny kraj przyjmujący, w którym przemysł turystyczny został szybko zaszczepiony wraz z innymi grupami priorytetowymi, czeka na turystów, którzy przybędą nie tylko drogą powietrzną, ale i lądową”– powiedziała Turnava.

Dodała, że ​​stopniowe otwieranie granic lądowych Gruzji dla turystów zagranicznych od razu wpłynie na sytuację gospodarczą kraju, w tym na stabilizację gruzińskiej waluty narodowej i kursu walutowego.

Komu będzie łatwiej wjechać do Gruzji?

Tbilisi łagodzi przepisy dla podróżujących z Kanady, Japonii, Kuwejtu, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Omanu wjeżdżających do kraju. Podróżni z tych krajów muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR z ostatnich 72 godzin na granicy i powtórzyć test trzeciego dnia. Dalsza samoizolacja nie będzie wymagana, jeśli wynik testu będzie ujemny.

W Gruzji wznowiono regularne loty 1 lutego, a granice lądowe zostaną otwarte 1 czerwca.
Obywatele wszystkich krajów podróżujący samolotem z dowolnego kraju mogą wjechać do Gruzji, jeśli przedstawią potwierdzenie, że przeszli pełny cykl (dwie dawki) szczepienia przeciwko Covid-19 na przejściach granicznych w Gruzji.

Odmrożona gastronomia

Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły przyjmować gości w pomieszczeniach zamkniętych w weekendy od 1 czerwca w całej Gruzji. W kraju obowiązują ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich powyżej 10 osób, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obejmuje to duże urodziny, wesela, uroczystości pogrzebowe i inne imprezy publiczne.